„Az európai baloldalon napjainkban látványos változások történnek. A szociáldemokrácia válságával egy időben új, vagy a jelentéktelenségből felemelkedő pártok és politikusok törnek előre. Legfőbb jellegzetességük, hogy a kommunista és a szociáldemokrata hagyományt új formában kívánják egyesíteni, amit legpontosabban talán radikális szocialistának nevezhetünk. Közülük az elmúlt hónapokban a görög Sziriza vált a legismertebbé. A Sziriza a nyáron egy csatát elvesztett, de az őszi előrehozott választások megnyerésére így is maradt esélye. Hasonló pártok jelen vannak a skandináv, Benelux és dél-európai országokban is, és persze ilyennek tekinthető a német Die Linke is. A volt szocialista országok közül Szlovéniában a tavaly alakult, marxista gyökerű Egyesült Baloldal néhány havi kampány után bejutott mind a nemzeti, mind az uniós parlamentbe. A Sziriza azzal emelkedett ki közülük, hogy különböző okok miatt kormányra került, amit a többi radikális baloldali párt eddig nem remélhetett. (Hacsak nem koalíciók junior partnereként.)
A radikális (vagy egyszerűen csak szocialista) baloldal történetében nagy előretörést jelentene, ha képviselőjének, Jeremy Corbynnak sikerülne megszereznie a brit Munkáspárt vezetését. A Labour az európai demokratikus baloldal egyik »vezérhajója«, amelynek fordulatai sok szociáldemokrata párt számára mintául szolgálhatnak. A veterán munkáspárti Jeremy Corbyn a Ciprasz-féle modellel szemben nem új pártot alapított, hanem a régi jó Munkáspártot akarja meghódítani. Mégpedig a régi szocialista eszmékhez való visszatéréssel, és ugyanakkor százezernyi új párttag megnyerésével. Pártbeli ellenfelei azt mondják, hogy megválasztása esetén a Labour elveszítené azt a közepet, amellyel a Blair-féle időkben három választást nyert. Azt elfelejtik hozzátenni, hogy azóta viszont két választást is elveszített, és Skóciában a tőle balra álló Skót Nemzeti Párt valósággal lemosta a térképről. Akárhogy is lesz, Corbyn fellépése azt mutatja, hogy a leghagyományosabb, szocdem jellegű nyugati nagy pártban is igény van egy erős baloldali fordulatra.
Ami persze bizonyosan nem jelent »szocialista forradalmat«, csak egy igazságosabb és egyenlőbb társadalom eszméjéhez való visszatérést.”