Ez Maastrichtról szól

2015. július 06. 11:30

Ez a maastrichti struktúra folyamatosan növelte az EU centrum és periféria országai közötti különbségeket, úgy hogy az euró irányítása csak nagyon áttételesen nevezhető demokratikusnak.

2015. július 06. 11:30
Ungár Péter
Ungár Péter
Dinamó Műhely

Pedig a lisszaboni szerződés, nem egy új demokratikus alkotmány volt, hanem, Susan Watkins értelmezését követve, sokkal inkább tekinthető az EU Maastricht, Amszterdam és Nizza utáni struktúrájának bebetonozására tett kísérletként. Egy olyan Európának a bebetonozására, amiben közös valuta van, amiben a pénzügyi szabályok a tagállamok neoliberalizálását célozzák meg, amiben az EU közös külpolitikája Afganisztánon és Irakon keresztül alakul ki. Az igen szavazat ennek, az EU Maastricht utáni szerkezetének, a visszamenőleges elfogadását jelentette volna. De a franciák és a hollandok 2005-ben nem így döntöttek, főleg a tradicionálisan szocialista szavazók miatt, mindkét helyen elutasították ezt a visszamenőleges beleegyezést.

Akkor a konzervatív-liberális média elit azzal vádolta a nemmel szavazókat, hogy irracionálisak, félelemből és dühből döntöttek, a Le Monde szerint a szavazás eredménye hanyatlást jelentett, a New York Times szerint egy identitásbeli válság a többi hasonló médiaszereplő szerint pedig a bevándorlástól és a változástól való félelmek domináltak, összefoglalva szerintük az érzelmek győztek az értelem fölött.

Ezt az értelmezési keretet a mostani görög népszavazással kapcsolatban is megpróbáljaa hegemón konzervatív-liberális elit felépíteni, mely szerint mindenki, aki az EU vezetésével ért egyet, aki szerint annak az embernek kell megfizetni a hitelt, aki a legtöbbet profitált belőle, aki szerintük kétségtelen egy görög kisnyugdíjas, az az értelem, az objektív tudás, a szakma és itthon a Nyugati világkép letéteményese. Aki ezzel kritikus, aki kétli, hogy a hitel visszafizethető lenne, aki szerint nem számít az a pénzügyi mentőcsomag segítségnek, aminek többségét a francia és német bankok kapják vissza, az felelőtlen, populista, itthon bezárkózó és nem européer. Az, hogy ez a kísérlet ismét olyan sikeres lesz, mint 2005-ben és a nemmel szavazók többségét sikerül indulatos tömegnek beállítani hamarosan kiderül, ugyanakkor az, hogy a görög helyzetet övező jelenlegi diskurzus nem kétosztatú, akár azt is mutathatja, hogy az EU hegemón elitje a diszkurzív térben sem tud már olyan hatékonysággal hatalmat gyakorolni.

2005 és a lisszaboni szerződés nem csak a közbeszédben található hasonlóságok miatt kulcsfontosságú a görög népszavazás kapcsán. Az utóbbi ugyanis elképzelhetetlen lenne az előbbi nélkül. Amiről a görög válság kapcsán rengeteg szó esik az a hitelezés problémája, a trojka antidemokratikus működése, és általában különböző makrogazdasági folyamatok, azoknak az értelmezései. Ezek a viták fontosak, hiszen megmutatják, hogy a közgazdaságban sem egy darab objektív igazság van, hanem különböző iskolák folytatnak a saját valóságmagyarazátuk elfogadtatásáért küzdelmet. Ezt a küzdelmet, amit a neoliberális iskola a nyolcvanas évek óta, Magyarországon 1994 óta, mindig megnyert most éppen elveszíti. De az, amiről kevesebb szó esik, az a görög válság helye az EU strukturális válságában. Görögország mellett nem szabad megfeledkeznünk Spanyolországról, Portugáliáról vagy Horvátországról sem. Ha megnézzük az ifjúsági munkanélküliség arányait ezekben az országokban látjuk, hogy Görögország egy kontinentális folyamat része. Még ha más országban nem is lesz államcsőd, akkor is az EU országainak szinte mindegyikében millió olyan állampolgára van, akiknek már az európai jóléti állam nem azt jelenti, mint az EU-t megalapító illetve az abba való tagságért küzdő generációnak, hanem az otthon elhagyását és a kilátástalanságot.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kovinick
2015. július 06. 16:03
U.P.-nek: "...Ezt a küzdelmet, amit a neoliberális iskola a nyolcvanas évek óta, Magyarországon 1994 óta, mindig megnyert most éppen elveszíti..." Vajon, miért nem említi a szerző a cikkben vázolt folyamat magyar vonatkozásait? Mert van ám! Előbb-utóbb valahová pozicionálnia kell magát egy új baloldalinak (LMP-nek). Na, majd a következő tanulmányban.
Akvínói akvavit
2015. július 06. 15:06
Anyád, Schmidt Mária, auschwitzi árva mennyit fizet, hogy minden szarodat kitegyék ide?
kérdés
2015. július 06. 13:39
Fúúúúúú, nem lehetne 'olvasmányosabban' fogalmazni, hamár a feministákat is vonzani szeretné a műhely? Ráadásul a korszerűségéből sem vesztene, ha a lényeget tömören ki tudná emelni. Márcsak azért szólok, mert UP-nél el szokott veszni sok bába között a lényeg. Izé, a gyerek. Annyiféle utalása van, hogy néha az az érzésem, maga sem igazán érzi, melyiket mennyire kellene súlyozni. Az pedig ugye, képtelenség, hogy úgy aplikáljunk egy elemzést, hogy mindenhonnan kiveszünk egy-egy lényeginek tűnő részletet. Nekem az index összefoglalóját olvasni például kimondottan érdekfeszítő volt ma. Bocs, hogy belebeszélek mások szakmájába, de néha kívülről jövő véleményeken is érdemes elgondolkodni, nem pedig sértésnek venni.
nemormester
2015. július 06. 12:54
A jóléti állam és hozzá kapcsolódó életforma - folyamatos gazdagodás, biztos munka, ingyenes vagy olcsó oktatás és eü, magas nyugdíj stb. - egy nemzedék kiváltsága/szerencséje volt. -- "konzervatív-liberális elit"?? Esetleg atlantista.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!