Bal-Jobb

2015. június 25. 16:48

Ma Magyarországon a pártok nem egyértelműen folytatnak bal-, vagy jobboldali politizálást.

2015. június 25. 16:48
Existimator
Civilpolitika blog
„Keverik, kavarják, csúsztatják, hamisítják ezeket a kifejezéseket és értelmezéseiket, mert nincs egységes megfogalmazás. Mi sem mernénk vállalkozni az egyetlen igazság kimondására, de egy definíciót kölcsönvennénk a történészektől, hogy legyen már legalább egy kiindulópont a kérdésben.

A baloldal kifejezés olyan eszmék és ideológiák csoportját jelenti, melyek nagy hangsúlyt fektetnek a társadalmi egyenlőség érvényre juttatására, a vagyoni szélsőségek csökkentésére, a kisebbségek, hátrányos helyzetűek megsegítésére, miközben egy erős, gondoskodó jellegű állam fenntartása és egy inkább kozmopolita mint nemzeti értékrend követése mellett, prioritásként kezelik az általános, szociális jogok (pl.: munkához-, oktatáshoz-, egészségügyi ellátáshoz-, emberhez méltó életkörülményekhez való jog) érvényesítését a pusztán személyes érdekek ellenében. Vagyis a baloldal többnyire mindenhol a világban három területet kezel prioritásként: a társadalmi igazságtalanságok csökkentését (pl. vagyoni szélsőségek redukálását), a jogkiterjesztés elvét (hátrányos helyzetűek, kisebbségek jogai melletti kiállást) és a gondoskodó jellegű állami szerepe felvállalását.

És most nézzük mi a jobboldal: A jobboldal kifejezés olyan eszmék és ideológiák gyűjtőfogalma, melyek a hagyomány illetve a tekintély tiszteletéből indulnak ki, és szemléletüket a történeti vagy vallási alapon nyugvó társadalom felfogás illetve a nemzeti és nem kozmopolita értékrend jellemzi, miközben az egyén öngondoskodására építve elfogadják a nagyobb társadalmi különbségeket, így nem az állami segítségre akarnak támaszkodni, hanem a magántulajdon elsőbbségét és az egyén felelősségét vallják.

Tegyük hozzá: ma Magyarországon a pártok nem egyértelműen folytatnak bal-, vagy jobboldali politizálást. A fenti meghatározások alapján jobboldali (valójában inkább populista) Fidesz például több baloldali panelt is alkalmaz a kormányzása során, és több baloldalinak mondott párt (pl.: MSZP, DK) is tud konzervatív megközelítésekkel viszonyulni bizonyos kérdésekhez. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a nemzetiszocializmushoz közel álló szélsőjobbos pártok az „erős állam” elvén keresztül valójában szocialista (vagyis baloldali) elemeket is elhelyeznek programjaikban. (nemzetiszocialista – szocialista).”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2015. június 26. 05:39
A szerző felütött egy 1886-os kézikönyvet és onnan tájékozódik.
KannibálTatárÚr
2015. június 25. 21:17
Állam nincs jobboldali, vagy baloldali. Az állam mindig gondoskodó. Ezért alakult. A szocializmus legnagyobb hibája az volt, hogy a munkások, munkásosztály érdekeit képviselte. A többiek a "voltak még" csoportba tartoztak. A mai rendszer hibája, hogy csak az oligarchák érdekeit képviseli. A többiek "vannak még".
Vadjoe
2015. június 25. 19:10
Nahát, a bal meg jobb nálunk mást jelent, mint mondjunk 200 évvel ezelőtt Angliában. Hogy oda ne rohanjak. És erre magától jött rá, vagy segítettek neki?
Magyar olimpia? Köszönjük, NEM!
2015. június 25. 19:06
az élet NEM BAL- V. JOBBOLDALI
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!