„Keverik, kavarják, csúsztatják, hamisítják ezeket a kifejezéseket és értelmezéseiket, mert nincs egységes megfogalmazás. Mi sem mernénk vállalkozni az egyetlen igazság kimondására, de egy definíciót kölcsönvennénk a történészektől, hogy legyen már legalább egy kiindulópont a kérdésben.
A baloldal kifejezés olyan eszmék és ideológiák csoportját jelenti, melyek nagy hangsúlyt fektetnek a társadalmi egyenlőség érvényre juttatására, a vagyoni szélsőségek csökkentésére, a kisebbségek, hátrányos helyzetűek megsegítésére, miközben egy erős, gondoskodó jellegű állam fenntartása és egy inkább kozmopolita mint nemzeti értékrend követése mellett, prioritásként kezelik az általános, szociális jogok (pl.: munkához-, oktatáshoz-, egészségügyi ellátáshoz-, emberhez méltó életkörülményekhez való jog) érvényesítését a pusztán személyes érdekek ellenében. Vagyis a baloldal többnyire mindenhol a világban három területet kezel prioritásként: a társadalmi igazságtalanságok csökkentését (pl. vagyoni szélsőségek redukálását), a jogkiterjesztés elvét (hátrányos helyzetűek, kisebbségek jogai melletti kiállást) és a gondoskodó jellegű állami szerepe felvállalását.
És most nézzük mi a jobboldal: A jobboldal kifejezés olyan eszmék és ideológiák gyűjtőfogalma, melyek a hagyomány illetve a tekintély tiszteletéből indulnak ki, és szemléletüket a történeti vagy vallási alapon nyugvó társadalom felfogás illetve a nemzeti és nem kozmopolita értékrend jellemzi, miközben az egyén öngondoskodására építve elfogadják a nagyobb társadalmi különbségeket, így nem az állami segítségre akarnak támaszkodni, hanem a magántulajdon elsőbbségét és az egyén felelősségét vallják.
Tegyük hozzá: ma Magyarországon a pártok nem egyértelműen folytatnak bal-, vagy jobboldali politizálást. A fenti meghatározások alapján jobboldali (valójában inkább populista) Fidesz például több baloldali panelt is alkalmaz a kormányzása során, és több baloldalinak mondott párt (pl.: MSZP, DK) is tud konzervatív megközelítésekkel viszonyulni bizonyos kérdésekhez. Tovább bonyolítja a dolgot, hogy a nemzetiszocializmushoz közel álló szélsőjobbos pártok az „erős állam” elvén keresztül valójában szocialista (vagyis baloldali) elemeket is elhelyeznek programjaikban. (nemzetiszocialista – szocialista).”