Taroltak a magyar egyetemek a neves nemzetközi ranglistán, és ez nem véletlen
A pár éve bekövetkezett versenyképességi fordulatról kérdeztük a felsőoktatásért is felelős szakállamtitkárt.
Az elmúlt években a magyar kormány tönkretette és megalázta a magyar felsőoktatást. Ezzel veszélybe sodorta Magyarország jövőjét is. A magyar felsőoktatás közügy, nem a kormány játékszere.
„AZ OKTATÓI HÁLÓZAT KÖVETELÉSEI
Az elmúlt években a magyar kormány tönkretette és megalázta a magyar felsőoktatást. Ezzel veszélybe sodorta Magyarország jövőjét is. A magyar felsőoktatás közügy, nem a kormány játékszere. Követeljük, hogy a felsőoktatási államtitkárság vonja vissza a felsőoktatási törvény módosítására és a szakok rendeleti megszüntetésére tett javaslatait! A felsőoktatásban tervezett bármely változtatás előtt kellő időben hozzák nyilvánosságra a koncepciót és a szakmai háttéranyagokat, bocsássák a tervezett intézkedéseket széleskörű társadalmi vitára, és folytassanak érdemi szakmai egyeztetést az érintettekkel!
A KORMÁNYZAT VÁLLALJON KÖTELEZETTSÉGET
1. A FELSŐOKTATÁS EURÓPAI SZINTŰ FINANSZÍROZÁSÁRA
- a felsőoktatás költségvetési finanszírozása érje el legalább a mindenkori GDP 1 százalékát első lépésként pedig 2016-ban biztosítsák a 2007-es finanszírozás reálértékét!
2. AZ EGYETEMI AUTONÓMIA HELYREÁLLÍTÁSÁRA
- a kormány tartsa tiszteletben a szenátusok döntéseit a rektorválasztásnál, szerepe korlátozódjon a törvényesség ellenőrzésére!
- a felsőoktatási intézmények kapacitásainak elosztása csak a hallgatói preferenciák függvényében és törvényben meghatározott, átlátható elvek mentén történhessen meg!
- szűnjön meg az egyetemi kancellári pozíció, ami súlyosan akadályozza az egyetemek autonóm működését!
- vonja vissza az államtitkárság a konzisztóriumok bevezetésének ötletét, mert ezzel végleg felszámolja a felsőoktatási autonómiát!
- semmilyen gazdasági vezető, tanácsadó testület kinevezése ne történhessen meg a rektor és a szenátus egyetértése nélkül!
3. A MAB AUTONÓMIÁJÁNAK HELYREÁLLÍTÁSÁRA
- szakalapítás és szakmegszüntetés kezdeményezője csak az érintett felsőoktatási intézmény lehessen, szakok, programok szakmai akkreditációja birtokában ne lehessen semmilyen felsőoktatási intézmény jogosultságát az adott szak, program oktatására rendeletileg elvonni!
- a most tervezett, az akadémiai szabadságot sértő szakmegszüntetési rendelet tervezetét a kormány teljes egészében vonja vissza!
4. A KUTATÁSI-FEJLESZTÉSI PÁLYÁZTATÁS AUTONÓMIÁJÁNAK HELYREÁLLÍTÁSÁRA
- a kutatóhelyek és felsőoktatási intézmények számára juttatandó kutatási támogatásokat független szakértői zsűrik döntései alapján lehessen elnyerni!
5. A VERSENYSEMLEGES FINANSZÍROZÁSRA
- ne a fejkvóta legyen az egyetlen finanszírozási forma!
- olyan normatív finanszírozási rendszert vezessenek be, amely az intézmények finanszírozását a felsőoktatás mindhárom küldetésében (oktatás, kutatás és általános kulturális misszió) nyújtott teljesítményükre alapozza!
6. A FIATALOK SZABAD VÁLASZTÁSI LEHETŐSÉGEIRE
- szüntessék meg a szakok diszkriminációját, a kiemelt szakok rendszerét!
- biztosítsák, hogy mindenki képességei és érdeklődése szerint léphessen a felsőoktatásba!
7. BÉRRENDEZÉSRE A FELSŐOKTATÁSBAN
- az oktatók és a dolgozók bére 2016-ban érje el a kelet- közép-európai szintet!
VISSZAUTASÍTJUK
- az egyetemi autonómiát és az alkotmányban garantált akadémiai szabadságot durván sértő kormányzati gyakorlatot.
- a különalkuk antidemokratikus és az egyetemhez méltatlan gyakorlatát!
FELSZÓLÍTJUK
- az egyetemek kari tanácsait és szenátusait, hogy tájékoztassák az egyetemi polgárokat a kormány terveiről, biztosítsák e tervek széleskörű megvitatásának feltételeit, nyilvános üléseken vitassák meg a követeléseket és tegyék közzé állásfoglalásaikat!
- a rektori konferenciát, hogy állásfoglalásban támogassa e követeléseket!
- a rektorokat a követelések képviseletére a nyilvános fórumokon!
- a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetét és a közalkalmazotti tanácsokat az oktatói és dolgozói érdekek képviseletére és állásfoglalásra!
- a hallgatók képviselőit az egyetemi hallgatók tájékoztatására, hallgatói fórumok szervezésére a tervezett intézkedések várható következményeiről!”
*
Közlemény.