A kudarc igazi felelősei

2015. április 17. 09:48

Nincs más ésszerű megoldás, mint kibontani az igazságot, ezúttal minden részletében, választ adni, hogy kik a rendszerváltás kudarcainak fő felelősei.

2015. április 17. 09:48
Boros Imre
Magyar Hírlap

Nincs más ésszerű megoldás, mint kibontani az igazságot, ezúttal minden részletében, választ adni, hogy kik a rendszerváltás kudarcainak fő felelősei. Ebben az ügyben félni attól, hogy a bukott bal beelőz, nem kell, és attól sem, hogy a radikális jobboldal az élre tör, legalábbis a fontos részletek tekintetében nem. A válasz a tabukérdésre azonban egyszerű, és egyben egyértelmű is. Anyagi feltételeink egy helyben topogásáért és a nagyfokú társadalmi polarizálódásáért a rendszerváltáson zökkenőmentesen átsikló hazai pénzügyi elit a felelős. Személy szerint kevesebb mint száz ember. Könnyen megnevezhetők a cselekmények is, amelyek a bajt okozták.

Mindenekelőtt a hazai jegybank tevékenysége egészen a legutóbbi vezetőségváltásig. Felelős a leánybankjaiban felhalmozott és eltitkolt vesztségekért, felelős saját könyveinek hamisításáért és veszteségei évtizedeken át tartó leplezéséért, felelős a nemzetellenes, mindig magas kamatot diktáló pénzügyi politikáért, s a leánybankjaival folytatott bennfentes kereskedésért. Felelősök a kereskedelmi banki konszolidációt vezénylő pénzügyi elitek, ugyancsak a jegybank vezetésével, valamint ugyanazok azért, hogy a hazai bankrendszer feltőkésítve szinte ellenjuttatás nélkül került külföldi tulajdonosokhoz. Felelősséggel tartoznak azok, akik a hazai termelővagyon magánosításának elveit hazánkra erőltették, és a vagyont messze értéke alatt adták el. Felelősek azok, akik a pénzügyi szektor működésére vonatkozó törvények elfogadásakor olyan nagyon ügyeltek a deregulációra és a liberalizációra, hogy az a mai napig minden körülmények között lehetővé tegye a spekulatív üzletelést magánhaszonra és társadalmi károkozásra.

Mindezen tettek nélkül ma államunk adóssága még a fele sem lenne, nem is szólva a háztartások adósságairól. Maradt volna forrás bőven a kis- és középvállalkozások fejlesztésére az évtizedes szócséplés helyett. A nemzet jövedelme több mint a duplája lehetne a mainak. A mindenkori káreseményekhez pedig odarendelhetők a kárt okozó személyek is, ahelyett, hogy némelyikük ma is fényes csillagként ragyogjon a »szakmaiság és a prudencia« mára ugyan elhomályosult egén. A politikában ugyanis soha nem elegendő, hogy valakik hitelesek, annak is kell látszaniuk. Sajnálatos, de ettől még igaz, hogy gyakran a látszat fontosabb, mint maga a lényeg. Manapság pedig durván manipulálják a látszatot, már az nem elegendő, ha a lényeg rendben van, ha a kormányzás a közérdek és közjó mentén halad.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2015. április 18. 07:29
Mindegy, h. ki mikor, hol és nem volt. A Boros főleg. Valamilyen alapos narratíva kell, az útról, aminek a vége a legrosszabba vezetett a volt szocialista táboron belül. A lengyelek nagyon elhúztak, ott és a többieknél, mindenütt, nemzeti érdekre figyelők kormányoztak. Itt magánérdek uralta a folyamatokat. El kéne jutni egy nagyon tárgyilagos Fehér Könyvig, addig nem lesz előre lépés. Érdekes, valami felelőse csak kell annak legyen, h. míg egy családban mindenki tudja, h. az a jó, ha van valamink, itt egy országgal meg lehetett etetni azt, h. az lesz a jó, ha nem lesz semmink. A Sólyom és tsai felelősségén túl a médiáé sem kicsi. Viszont pillanatnyilag az is elég lenne, kezdetnek, ha lajstromba szedve a nagy eladásokat tudnánk, kik mozgatták a szálakat konkrét esetekben, kik voltak az igazi ELADÓI egy ország jövőjének.
császár
2015. április 17. 22:11
Az emberek nagyon nagy százalékban nem tudnak ellenállni a vagyonszerzésnek, ha módjuk nyílik rá. Megteszik akkor is ha -esetleg ismert- erkölcsi akadályai lennének. Különösen így van ez, ha még következményektől sem kell tartani. Az átkosban az egyéni előnyszerzésnek nagyon komoly gátjai voltak. (Kivéve a vezető külkereskedőket.) 89 óta az "élelmesebbek" (Tudod akiktől nem vennél használt kocsit) gyorsan felismerték ezt és megszállták a politikát. A véletlenül odakeveredett becsületes emberek gyorsan távoztak, Azóta, -immár 23-24 éve maguk között vannak teljes biztonságban. A holló a hollónak ugye.. Mi pedig csodálkozunk, hogy süllyedünk mint a kutyaszar a hóban. Néhányuk aki partvonalra kerül, ír egy ilyen "leleplező" cikket. Elmélkedjünk, de ne aggódjunk a tolvajlás elmélkedés alatt is zavartalanul folyik! Boros úr, persze erről is tudna beszélni, de nem teszi. mert a holló a....De ezt ár mondtam.
pinceszövetkezet
2015. április 17. 21:25
Boros csak a pénzügyi vetületét látja, ám ezen túlmenően más oka is van a jelenlegi helyzetnek, ezért az összes pártvezető felelős, akik valaha is kormány pozícióban voltak, ők ágyaztak meg a pénzügyi gazembereknek!
Béna Géza
2015. április 17. 19:00
Az a baj hogy a tenyerestalpasok gyorsan felejtenek a rendszerváltozások jószerivel úgy 1848-ban elkezdődtek és máig nyomatják már a szaros gatyánkat is viszik!!!!!!!!!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!