Meghatározó döntést hozhat az Országgyűlés az utolsó pillanatban – ez minden magyart érint
Rendkívüli ülés összehívását indítványozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Az egészségpolitika előtt álló feladvány tehát messze nem csak annyiról szól, hogy a kórházak ne termeljenek a jövőben hiányt.
„Amennyiben a felesleges kórházi ágyakat kivezetik a rendszerből és részlegeket szüntetnek meg, tudni kell, mi lesz a betegekkel a bezárások után. Ők később sem lesznek kevesebben. A mentőszolgálat finoman szólva sem áll a helyzet magaslatán, annyira kevés forrásból kénytelen leamortizálódott mentőit pótolni, így a betegek aktívabb szállításában reájuk nem lehet számítani, a háziorvosok megöregedtek, 60 körüli az átlagos életkoruk. Az otthoni szakápolás évek óta ugyanazon az alacsony szinten vegetál, pedig ha a betegek egy részét otthonukba lehetne ápolni, mindenki jobban járna. E rövid példák alapján talán érzékelhető, egyik pillanatról a másikra nehéz lesz pótlólagos intézményrendszert beállítani a kieső kórházi részlegek helyére, hogy beteg ne maradjon ellátás nélkül.
Az egészségpolitika előtt álló feladvány tehát messze nem csak annyiról szól, hogy a kórházak ne termeljenek a jövőben hiányt. (Az államtitkárság ebből persze valamit érzékel, ezért akarja megerősíteni az alapellátást, benne a háziorvosi rendszert.) A kórházi kapacitások leépítésére megyei egyeztető fórumokat hoztak létre, alapvetően a megyei kórházigazgatókra terhelve azt a feladatot, hogy két hónap alatt azonosítsák a feleslegesnek minősíthető kapacitásokat – figyelemmel arra, hogy kórházat bezárni nem szabad –, a megmaradó részlegekhez pedig biztosítsák az elégséges személyzetet. Megfejelve mindezt azzal, hogy a betegek – az esélyegyenlőséget szem előtt tartva – kapjanak ellátást és az intézmények az év végére ne termeljenek hiányt. A feladat nem megoldható.
Még egyszer hangsúlyozandó: a feladat ebben a keretrendszerben nem megoldható. A kórházi ellátás súlyos alulfinanszírozottságán – mint láttuk – nem szándékoznak változtatni. Márpedig a hiány mindaddig újratermelődik, amíg az alapdíjon nem emelnek. A vattabetegek ilyen körülmények közepette még nagyobb számban maradnak meg a szűkülő kapacitásokon. A mai alapdíj (150 ezer Ft/eset) perverz ösztönzőként működik, s ez akkor is így fog működni, ha a kapacitások egy részét a kormány leépíti. A súlyos esetek ebben a felállásban ellátatlanul maradnak.”