Orbán Viktor: Magyarország továbbra is a józan hang politikáját követi
Ukrán háború, nemzetközi elfogatóparancs, gazdasági semlegesség, nemzeti konzultáció – ezekről beszélt a Kossuth Rádióban a miniszterelnök.
Sem a PO, sem a PiS nem kér a magyar kormány és a miniszterelnök oroszbarát politikájából. Interjú.
„A korábban Donald Tusk (jelenlegi Európai Tanács elnök) vezette lengyel kormánypárt, a Polgári Platform (PO) jó ideje nem tekint szoros szövetségesként Orbán Viktorra és pártjára. Ebben a két párt ideológiai háttere is vélhetően szerepet játszik: a PO elkötelezett EU-párti, atlantista és alapvetően mérsékelt konzervatív, míg a Fidesz inkább nemzeti konzervatív. Emiatt talán nem is meglepő, hogy az utóbbi években a Fidesz és a volt lengyel miniszterelnök, a Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságosság (PiS) pártja között mutatkozott virágzó együttműködés. Varsói hírek szerint azonban múlt csütörtökön ez a kapcsolat is megbomlott. Valóban?
Ezzel kapcsolatban csak ismételni tudom magamat: Lengyelországban a személyes tapasztalatok és a történelmi tények miatt mind a politikai elit, mind a szélesebb közvélemény rendkívül negatívan ítéli meg a mindenkori moszkvai vezetést. Orbán Viktor külpolitikáját tehát nem csak a PO és PiS utasítja el, hanem minden komolyan vehető lengyel párt. Nálunk nem lehet külpolitikát csinálni Nyugat és Kelet közti billegéssel, mert annak azonnal a politikai süllyesztő lenne az eredménye.
A magyar miniszterelnök sajtófőnöke, Havasi Bertalan, állítása szerint sem Orbán Viktor, sem a Miniszterelnökség részéről nem került megfogalmazásra olyan kérés, miszerint Orbán találkozni akarna a PiS vezetőjével. A PiS szóvivője azonban a találkozó másnapján ezzel ellentétes állításokat fogalmazott meg: szerinte igen is volt felkérés. Tudomása szerint melyik állítás igaz? Kinek és miért állt érdekében a csúsztatás, ha egyáltalán erről van szó?
Nem tudom megítélni, hogy volt-e szó csúsztatásról, illetve ha volt, pontosan kinek a részéről. Semmilyen ezt alátámasztó vagy megcáfoló hiteles dokumentumot nem láttam – leszámítva a PiS és a magyar Miniszterelnökség közleményváltását, majd a PiS szóvivőjének erre adott nyilatkozatát. Azt azonban mindenképpen beszédesnek érzem, hogy egy ilyen döntés hírét a PiS nyilvánosságra hozta, majd ragaszkodott hozzá. Ez is világos jele annak, hogy sem a PO, sem a PiS nem kér a magyar kormány és a miniszterelnök oroszbarát politikájából.”