Elfogyott az idő: a kárpátaljai emberek hazatérését most kell előkészíteni!
Talán hamarosan vége lesz a háborúnak Ukrajnában – de ha nem térnek haza azok, akik elmentek, akkor a kárpátaljai magyar világnak nincs jövője. Mi a teendő?
Az ukrán államfő egyébként azt is megígérte, hogy azoknak a 20 és 27 közötti fiataloknak, akiket a háromezren kívül márciusig egyszerűen besoroznak, szintén elmagyarázzák, miképp kell elsütni egy Kalasnyikovot.
„A »terrorellenes művelet« napi költsége ötmillió euró, azaz 1,6 milliárd forint. Ennyiből az üzlet minden szakaszán bőven lehet keresni: annak is, aki Nyugatról fegyvert szállít, annak is, aki közvetít, és annak is, aki átveszi. A »fronton« aztán ennek a nagyszerű folyamatnak köszönhetően nincs sem meleg téli felszerelés, sem páncélmellény, az ellátás pedig a hősi második világháborús időket idézi. Ide érkezik majd a háromezer kárpátaljai – ne szépítsük, ágyútölteléknek. A múlt évi harcokban több kárpátaljai esett el, mint az afganisztáni háború tíz éve alatt összesen.
A mostani háromezer persze állítólag nem lesz újonc, azokat viszik, akik »korábban már teljesítettek katonai szolgálatot, vagy a haderő számára szükséges szakmával, szakképesítéssel rendelkeznek«. Főleg az utóbbi egy egzakt, könnyen behatárolható kategória. A háromezer kényszerű katonaanyának és katonafeleségnek azonban nem kell idegeskednie, hiszen Kijevben megígérték, ezúttal a behívottakat »megfelelő módon kiképezik és felszerelik«. Ki ne ontaná el ezután csókokkal a tévéképernyőt, amikor feltűnik Petro Porosenko elnök? Az ukrán államfő egyébként azt is megígérte, hogy azoknak a 20 és 27 közötti fiataloknak, akiket a háromezren kívül márciusig egyszerűen besoroznak, szintén elmagyarázzák, miképp kell elsütni egy Kalasnyikovot vagy egy M16-os tengerentúli raktárpuskát. S természetesen a közelébe sem mennek Délkelet-Ukrajnának…
Mozgósítás, a sorkötelezettség helyreállítása, a nagyarányú fegyverkezés, a Kijevet elárasztó tengerentúli katonai tanácsadók természetesen mind azt szolgálják, hogy minél sikeresebben valósuljon meg a tavaly őszi minszki békeegyezség. Ez az a dokumentum, amelyet az ukrán hatóságok és az oroszbarát felkelők is a saját szájuk íze szerint értelmeznek – egyben értenek egyet, hogy a másik nem vonta ki nehézfegyvereit a szemben álló csapatokat elválasztó úgynevezett pufferzónából, és folyamatosan provokál.”