Mi lesz Orbánnal a Déli Áramlat nélkül?

2014. december 02. 10:29

Orbán Viktor és rendszere, a NER akkora pofont kapott tegnap délután, hogy a fal adta a másikat. Azzal, hogy Putyin feladta a Déli Áramlatot, az egész keleti nyitás stratégiája kérdőjeleződik meg.

2014. december 02. 10:29
Véleményvezér
Véleményvezér

A NER identitásának, az új rendszer építésének egyik meghatározó pillére az a gondolat, hogy a Nyugat hanyatlik, gyengül, ezért a módszere, eszközei is elavultnak tekintendőek. Eszerint Magyarországnak Keletre kell tekintenie, mert onnan erő és dinamika árad szét. Erre a vonatra kell felkapaszkodnunk, innen kell tanulnunk nekünk is. E stratégia végül néhány obskurus, hazánk külgazdasági viszonyait semmilyen látható módon nem befolyásoló egyezményben és két óriási orosz projektben manifesztálódott. Utóbbiak érdekében még az EU-val és az Egyesült Államokkal is szembefordultunk. Olyannyira, hogy Budapest néhány hónap alatt szinte páriává vált a nyugati szövetségi rendszerben, és olyan korábbi szoros szövetségeink, mint Lengyelország vagy a Balti országok, amolyan látens árulóként tekintenek ránk.

Aztán tegnap kiderült, hogy Oroszország mégsem olyan rettentően erős. A szankciók, illetve az olajár zuhanása néhány hónap alatt térdre kényszerítették Moszkvát. Pénteken már a szankciók kölcsönös (Oroszország is korlátozza bizonyos nyugati termékek importját) felfüggesztését ösztönözték, hétfő délben pedig az orosz kormány úgy döntött, hogy értékesíti a legnagyobb állami olajvállalat, a Rosznyeft részvényeinek 20 százalékát, hogy ezzel tömje be a 2015-ös költségvetésen tátongó lyukat. Aztán délután jött az igazi bomba: Putyin elállt a Déli-Áramlattól. Attól a tervtől, amely évtizedekre biztosította volna az orosz befolyást a dél-kelet-európai régióban. És amelyiknek legnagyobb uniós szószólója éppen Budapest volt. (…)

Mindez elsősorban a kormányfőnek nagy veszteség. Mintha nem lett volna elég baja: az emberei egyre több botrányba keverednek, miközben ő egy nagy oligarchikus küzdelemmel és azzal van elfoglalva, hogy kormánya igencsak megtépázott németországi reputációját legalább részben helyre hozza. Erre most áttételesen éppen Putyin kérdőjelezi meg az ő egész stratégiáját, és ezzel végső soron vezetői alkalmasságát. Mindezt úgy, hogy a beígért pénz egy részét is elvonja.

Sok ez egy kicsit a gyengülésből. Az »erő« bűvöletében élő fideszes közegben előbb-utóbb lehet olyan, aki úgy olvassa a jeleket, hogy rosszul lát és gyenge már a falkavezér. Ezért aztán Orbán Viktornak igyekeznie kell. Szükségtelen és veszélyes kalandba vitte az országot, amikor a Nyugatnak hátat fordítva Putyin leglelkesebb európai szövetségese próbált lenni. Cserében most izgulhat, hogy Moszkva legalább addig ne bukjon még nagyobbat, amíg ő visszakönyörgi magát Berlin kegyeibe.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 159 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ppix
2014. december 03. 15:53
http://gurulohordo.blog.hu/2014/12/02/meghalt_a_deli_aramlat_sirjunk_vagy_nevessunk
Cseng Ho
2014. december 02. 21:16
Olvasom a híreket és a magyarázatokat, de a sorok között azért van sok érdekes dolog is. A lengyelek és baltiak már - már "árulónak" neveznek minket, mert az EU konform megoldás ellenére mi mást tennénk. Ma már az olvasható hogy: Lengyelország szerint ki kellene bővíteni azt a gázvezetéket, amelyik Ukrajnát megkerülve, Belorusszián keresztül az ő területükön halad át (JAMAL). Tehát Lukasenko nem is diktátor, hanem jó lengyel elvtárs... Ha a gáz errefelé jön, akkor az ukrán testvéreik le vannak ejt..va... A cseh miniszterelnök is meg van elégedve, mert így a területükön is áthaladó gázvezeték miatt megőrzik stratégiai fontosságukat. Ezt mondja a szlovák kormány is. Ezek szerint, ha dél felől jön ugyanaz az orosz gáz, akkor az nem helyes, mert nem Lengyelország, Csehország, Szlovákia lesz a tranzitdíj várományosa, nem ők tudják a kezüket a csapon tartani, külső parancsnak engedelmeskedve. Bulgária, Szerbia és Magyarország, Ausztria akiknek az ellátását is szolgálná ez a vezeték nyugodjon meg, majd ők északról "segítenek". Most, hogy az orosz elnök megpendítette a 400 M Euró tranzitdíjat, amitől Bulgária elesik, felcsillanhat egy kissé északabbra lévő ország szeme is, karakán (5. 6.) egy nép, nem lennék meglepve, az újabb fejlemények hatására átértékelnék a korábbi véleményüket, mind már sokszor... Aztán van egy déli ország, akinek újonnan felfedezett, de még nem kitermelhető gázának is helyet kellene találni, sőt, már fel is ajánlotta az EU-nak, hogy finanszírozza a gázvezeték építését, amin majd ők szállítják a gázt.
1120
2014. december 02. 20:23
"Mi lesz Orbánnal a Déli Áramlat nélkül?" Isten éltesse az idei év eddigi legostobább mandi cikkcímét! :)
koronaszepe
2014. december 02. 19:00
Viktornak megint sikerült egy vesztes ügybe beleállni. A régi - új orosz kispajtásai is úgy viselkednek vele, mint akit megvettek kilóra. Felmossák vele a padlód, nem partnerként, hanem csicskaként kezelik. Mint az un. tankbotránynál.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!