Sárral dobálta a dühös tömeg a spanyol királyt és a miniszterelnököt (VIDEÓ)
A királyi pár a miniszterelnökkel és a tartományi elnökkel közösen a természeti katasztrófa által leginkább sújtott települések egyikét, Paiportát kereste fel.
Ez a haza mindannyiunkból áll. Miért nem fogadjuk el egymást olyannak, amilyenek vagyunk?
„Demokrata politikusok és most a tüntető civilek a szabadságért, a Nyugathoz tartozó Magyarországért állnak ki. Ezzel nehezen összeegyeztethető egymás minősítése. A magam részéről nem tudom értelmezni az elmúlt huszonöt év megtagadásának vágyát. Mit jelent itt a »megtagadni«? Aki megtagadja a múltat, nem mer vele szembenézni, úgy tesz, mintha nem lenne hozzá köze. A családomban soha senki nem volt önkényuralom támogatója. Mégis az én részem, a tudatom egy darabja minden felemelő és ocsmány dolog, ami az elmúlt száz évben Magyarországon történt. Akár személyesen, akár felmenőimen keresztül éltem is át. Ha nem így lenne, nem tudnék hozzá sehogyan viszonyulni, nem tudnék belőle tanulni, nem lennék képes jövőépítő következtetéseket levonni, és beépíteni az életembe a sokféle közvetlenül vagy áttételesen belém ivódott tapasztalást. Hormonális adottság, hogy a tini minden szülőt és felnőttet ellenségnek tart, de csak ezért ne kárhoztassuk a felnőttséget és a szülőséget. Ez gyermeteg dolog.
Tisztelem a fiatalok lobogását, lendületét, dühét. Bennem az indulat negyvenhárom évesen nyilván másként lobog. A tartós düh sehová nem vezet, építeni nem, legfeljebb rombolni tud. Ha mindannyian a szabadságért tüntetünk, akkor engedtessék meg nekem és más politikusoknak, meg sok százezer szavazónknak, hogy ne akarjunk mindent kukába dobni az elmúlt negyedszázad történéseiből. Büszke vagyok a rendszerváltozás alkotmányára, mely nem tehet arról, hogy megerőszakolták. Büszke vagyok arra, hogy szakítottunk a diktatúrával, piedesztálra emeltük történelmi hőseinket, piacgazdaságot építettünk ki, és csatlakoztunk a nyugati szövetségi rendszerhez. Ezekhez az eredményekhez ragaszkodom, és nem vagyok hajlandó megtagadni őket. Akkor sem, ha a többség netán nem értene velem egyet. Legfeljebb kevesebb szavazatot kapok legközelebb.
Ugyanakkor nem vagyok büszke a társadalmi szolidaritás szinte teljes hiányára, az egyre terjedő szegénységre, a mindent átszövő, rendszerszerű korrupcióra, az emberi méltóság sorozatos sárba tiprására, az önkényuralom kiépülésére, hazánk vészes nemzetközi elszigetelődésére. Ezek ellen harcolok. A politikus eszközeivel, merthogy az vagyok. Nem suttyomban, hanem nyíltan. És meggyőződésem, hogy sokan vagyunk nem korrupt politikusok, ahogy nem minden szülő a tinédzser ellensége, és nem minden hentes csaló.
Ez a haza mindannyiunkból áll. Miért nem fogadjuk el egymást olyannak, amilyenek vagyunk? Miért veszekszünk?”