A világ varázstalanítása – se Moszkva, se Amerika

2014. december 22. 14:37

Sok illúzióval kell leszámolnunk a 21. század elején. Leginkább azzal, hogy a földi létben nincs mennyország; nincsenek tökéletesen harmonikus állapotok, csak konfliktusosak, nincsen fejlődés, csak változás van.

2014. december 22. 14:37
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Fricz Tamás blogja

Az igazi kiábrándulásokat az utóbbi évtizedek hozták el a nyugatiak számára. A hetvenes években Párizsban megjelent Szolzsenyicin Gulag-szigetcsoport című műve, ami után nehéz volt tovább hinni a szovjet modellben. (A tömeges és folyamatos népirtás kegyetlen tényeivel kénytelenek voltak szembenézni.) Maradt viszont egyvalami: a liberális alapjogokban, az emberi szabadságjogokban való hit, s ennek ideális „hordozója”, az Egyesült Államok mint a földi paradicsom fennmaradásának utolsó mentsvára.

Vagyis ha már a piacgazdaság nem igazságos, sőt, ha már a kollektív boldogságot hirdető kommunizmus-szocializmus erőszakba torkollt és 1989–1990-re végül össze is omlott, akkor még mindig megmaradt a remény az egyéni szabadságban, s a szabadság őshazájában, Amerikában.

Mi, kommunizmusból szabadult közép- és kelet-európaiak néhány évig még hittünk a piacgazdaságban, ami elhozza a földi jólétet számunkra, de 25 év elég volt ahhoz, hogy lássuk, az egyenlőtlenségeket és centrum–periféria viszonyokat fenntartó láthatatlan kéz nagyon is működik. Mégis, nyugat-európaiak és közép-, illetve kelet-európaiak még együttesen hittük, hogy a szabadságjogok és Amerika az, aminek gondoljuk.

Ám 2014. december elején az USA szenátusának hírszerzési bizottsága nyilvánosságra hozta a CIA által alkalmazott kihallgatási módszereket, amelyek napnál világosabbá tették: a szabadság őshazájában porig alázzák-alázták az emberi jogokat.

A kiábrándulás évszázada a 21. század.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gregoripehh
2014. december 22. 17:30
Én nem tudom hol él ez a vén köcsög. Amerika a büdös életben nem volt menyország. És igazságos sem. Mit lamentál akkor ez az ökör? A kérdés csak az, hogy putyin pribékjei verjenek szarrá, vagy a gonosz kapitalisták zsákmányoljanak ki évi 200 ezer dollárért. A válasz nekem világos. Sőt évi 50 ezerért is. Mellesleg a foglyokat én is szívesen verném a turisták előtt Guantanamon még ingyen is. Pont ma gázolt el kb. 10 járókelőt egy ilyen szociális muzulmán terrorista a franciáknál miközben allah akbart ordibált az autóból. Dögöljenek a tevebaszók, lexarom.
Tintamin
2014. december 22. 17:25
Mi történt, Tomika???? Pár hete még nyíltan kommunista voltál és úgy nyaltad Putyin seggét, hogy olvasni kínos volt, mostmeg csak a kommunizmus maradt meg, a Putyin-segg ugrott? Ejnye, hát az a köpönyeg már gyorsabban forog, mint SzíjjártóPetika Moszkva és Budapest közt.
rajgy
2014. december 22. 17:07
Már 1943 óta (Kállay-kettős) mindíg a másik katonai blokkba vágyunk. ("Mindíg csak a más-asszonya vóna jó.") Legyünk végre egyszer szingli! Nagy Imre is Ausztria semlegességét akarta!
Akitlosz
2014. december 22. 15:59
A Mennyországban sincsen Föld. "nincsen fejlődés," De van. Tessék csak összehasonlítani az ezer évvel ezelőtti mobiltelefonokat a maiakkal és köbüki XXX. századi fénypostájával! A kommunizmus bukott meg 1990-ben, szocializmus ma van "szociális piacgazdaság" fedőnéven. Kapitalizmusban az állam a megtermelt javak nagyobb részét azoknál hagyja, akik előállítják azokat, a vállalkozóknál és a munkavállalóknál. Ma ez sajnos nagyon messze nincsen így. Hiába a magángazdaság állítja elő a javak többségét, ha az állam osztja el azok többségét. Ez így szocializmus.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!