Kabaré: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Olyan botrány néz ki, amely nem csak az ő elnöki székét, hanem az európai polgároknak az EU-val szemben egyre csökkenő bizalmát is veszélyezteti.
„Jó hír, ugyanis az EU korrupciós elleni fellépései eddig felemás eredményeket hoztak, lényegi áttörést nem sikerült elérni. Hiába állt elő a Bizottság egy Anti-korrupciós jelentéssel, abban nincsenek átfogó javaslatok olyan problémák megoldására mint a lobbi-tevékenység szabályozása, a bejelentők védelme, pártfinanszírozás vagy összeférhetetlenség. Bízom benne, hogy megfelelő politikai klíma megteremtése esetén új fejezet kezdhető etekintetben. A Bizottság immár nem mismásolhat, ha túl akar élni, határozottan és egyértelműen el kell köteleződnie a korrupció elleni hatékony küzdelem mellett. Ehhez az kell, hogy az Európai Parlament is felismerje a lehetőséget, és folyamatos nyomás alatt tartsa a Bizottságot. Szükség van arra, hogy az egyes képviselők is prioritásként kezeljék a korrupciót, mert ügygazda nélkül nagyon könnyen kikerülhet a kérdés az európai közvélemény centrumából. A magyar MEP-k közül ezidáig Jávor Benedek ismerte fel a téma jelentőségét, honlapján lehetőséget biztosít arra, hogy az állampolgárok jelenthessék az európai forrásokat érintő csalásokat.
A Lux-Leaksnek azonban nem csupán ennyiben van jelentősége. Szinte alig foglalkoztak a botrány kapcsán a botrány kirobbantóival, a tényfeltáró újságírókkal. Bebizonyosodott, hogy az újságírói társadalom, bennük is a tényfeltáró újságírók azok, akik nélkülözhetetlen watchdogjai Európának. Ahogy Jávor Benedek fogalmaz blogbejegyzésében: »Amennyiben az EU komolyan gondolja a korrupció elleni harcot, partnerként kell, hogy tekintsen ezekre (szerk: a tényfeltáró újságírókra) az orgánumokra. Nincs helye gyanakvásnak, nem elég csupán deklarációkat tenni, el kell érni azt, hogy az Unió hathatós és kézzelfogható segítséget adjon számukra«”.