Nem hallgatnak a románok a magyar ellenzékre, tömegével hagyják el hazájukat
Magyarországra tízezrek költöznek Romániából, Romániába hazánkból szinte senki sem.
A költsévetési törvényhez benyújtott ötszáz módosító mellett ma szavaz a Ház fair bankokról szóló törvényről és a forintosításról. Egy kormánypárti javaslat például százmillió forinttal segítené a közérdekű kéményseprő-ipari közszolgáltatókat, akik a rezsicsökkentés miatt kerültek nehéz helyzetbe.
Az Országgyűlés mai ülésén dönthet a devizahitelek forintosításáról és a kormány fair bankokról szóló előterjesztéséről, valamint képviselői kezdeményezésekre változtathat a jövő évi költségvetési törvényjavaslaton is. A Ház ülése reggel 8 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, ezt követik a szavazások. A parlament ekkor dönthet a devizahitelek forintosításáról, valamint a fair bankokról szóló javaslatokról. Trócsányi László igazságügyi miniszter pénteken tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, a kormány betartja, amit ígért, a törlesztőrészletek 25-30 százalékkal csökkennek majd. A tárcavezető emellett azt is megjegyezte, hogy széles körű választási lehetőséget hagynak az ügyfeleknek: azok, akik devizában kapják fizetésüket, vagy 2020 december végéig lejár a szerződésük, illetve a jen- vagy VIP-hitelesek, dönthetnek úgy, hogy megtartják devizahitelüket, és nem élnek a forintosítással.
A miniszter a forintosítási törvényjavaslattal kapcsolatban elmondta: figyelembe kellett venni, hogy milyen induló kamatfelár volt a devizahitel felvételekor, és alapvetően azzal számoltak, hogy az eredeti kamatfelár álljon vissza. Ugyanakkor meghatároztak egy minimum kamatfelárat, amely egy százalék, és egy maximumot is: ez a lakáshiteleknél 4,5, a szabad felhasználású hiteleknél pedig 6,5 százalék. A kormány álláspontja szerint ezzel is javul a devizahitelesek pozíciója – hangsúlyozta Trócsányi László.
Szavazás várható a jövő évi költségvetéshez benyújtott több mint félezer képviselői módosító indítványról is, így az azok között szereplő 60-70 kormánypárti változtatási javaslatról is. Ezek között szerepel például az a javaslat, amelyben összesen öt fideszes és kereszténydemokrata politikus százmillió forintot biztosítana a közérdekű kéményseprő-ipari közszolgáltatók meg nem térülő költségeire. A képviselők a fentieken túl új törvényt fogadhatnak el a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról, továbbá az európai társulásokról. A kéményseprők a rezsicsökkentés miatt kerültek nehéz helyzetbe.
Az ülésnap további részében egyebek mellett tárgyalni kezdhetik Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere köznevelési törvényt érintő módosításait, amelyek elfogadása esetén szülői kérésre nem lehetne évfolyamismétlést engedélyezni a diákoknak az első osztálynál magasabb évfolyamokon, a pedagógiai-szakmai szolgáltatások pedig átkerülhetnének az Oktatási Hivatalhoz. Napirenden szerepel Balog Zoltán szociális területet érintő változtatási kezdeményezése is, amely – több gyermekvédelmi intézkedés mellett – megtiltaná a 14 évesnél fiatalabbak részvételével zajló ketrecharcokat.
Általános vita kezdődhet arról az indítványról is, amelynek révén az Országgyűlés a hűség falvai címet adományozhatja az I. világháborút követően Magyarországhoz visszatért nyugat-magyarországi településeknek. Az Országgyűlés szerdán is ülésezik, amikor a képviselők több, a trafikokat és a dohányipar más szereplőit is érintő előterjesztésről is vitát kezdhetnek.