Válasz valakinek

2014. október 16. 15:25

A hazai piacok és hazai vállalkozók érdekeit a jogállam a megfelelő törvények megalkotásával szolgálja, nem a folyamatok kézivezérlésével. És tapintatos diplomáciával, igen.

2014. október 16. 15:25
Lányi András
Mandiner

Lányi András reagálása szerzőnk, Aristo felvetéseire.

*

Köszönettel tartozom névtelen bírálómnak, aki sorra rávilágított a Mandineren megjelent cikkem legkényesebb pontjaira. Élek az alkalommal, hogy amennyire tőlem telik, homályos vagy megalapozatlan kijelentéseimet érthetőbbé tegyem. Ezért, életemben először, válaszolok egy névtelen levélre.

Tudom, hogy a nyilvánosság előtt inkognito megjelenni a netizenek számára olyan természetes, mint kannibálnak az emberevés, a távoli utazó számára azért ez különös, barbár szokás marad.

1. Nem sérelmeztem, csak fájlalom, hogy 1989-ben nem vettük észre „a hagyományt hordozó intézmények és csoportok” (jó homályos, mi?) traumatizált állapotát. Tudja, kedves Ismeretlen, az első szabad választás évében én a Duna-mozgalmaktól eltávolodva – azt hittem, ezt most már bátran a politikusokra hagyhatom – visszamentem írónak, és hamarjában egy kötetnyi történelmi esszét hoztam össze. Nem olvastam még, de éreztem Alasdair MacIntyre igazát, aki szerint „a megfelelő hagyományérzék azoknak a jövőbeli lehetőségeknek a megragadásában nyilvánul meg, amelyeket a múlt a jelen számára elérhetővé tett”, s hogy a jövőnek „ha van meghatározható jellege, az a múltból származik”. Nálunk ezekben az években a félremagyarázott és kibeszéletlen, sebtében restaurált múlt roncsaiból épültek a bunkerek, amelyekből „urbánus” és „népnemzeti”, baloldali és jobboldali barátaim, sajnos, azóta is egymásra lövöldöznek. Kommunistáznak, fasisztáznak, zsidóznak, liberálisoznak, szentkoronáznak stb. Aki a rendszerváltozást megelőző fél évszázadban egyszer se volt üldözött vagy üldöző, vagy felváltva mindkettő, az nem Magyarországon élte át ezt a korszakot. Ezzel valamit kezdeni kellett volna, nem önigazolásra, karrierépítésre, mások feljelentésére és lebunkózására használni fájdalmas örökségünket. Ha már a rendszerváltoztatás nálunk értelmiségi belügy maradt, végezhettük volna értelmiségiek s nem belügyesek módjára.

2. Álarcos vitapartnerem a lepusztult falusi társadalommal, zömmel cigányok lakta községekkel példálózik, hogy vajon miféle közösségekre, milyen önrendelkezésre gondolnak a magamfajta értelmiségiek, „akik ilyen falvakat legfeljebb autóból láttak”. Az elmúlt években a fenntartható vidékfejlesztés kutatójaként igen sokat talpaltam ilyen falvakban, tapasztalataimat több tudományos és kevésbé tudományos publikációban, előadásban tettem közzé. Elmondhatom, hogy ami életképes kezdeményezéssel találkoztam, az kivétel nélkül helyi összefogásból született, s ha a többségük hamvába holt, annak fő oka az volt, hogy ezek a közösségek többé nem rendelkeznek az önálló kezdeményezés anyagi, jogi és kulturális eszközeivel. Az egymást követő bal- és jobboldali kormányok pedig, amelyek ezeket az eszközöket a saját oktrojált fejlesztési elképzeléseik szolgálatában központosították és központosítják, újra és újra kudarcot vallanak, mert nem veszik tudomásul, amit nagy történészünk, Hajnal István írt annak idején, hogy „az emberi társadalom építkezését nem felülről, elképzelt célokért kell kezdeni, hanem alulról, a kicsinyek biztosításával, különben a közjólétből a kevesek jóléte lesz”. Így is lett.

Nem a görög polisz képe lebeg a szemem előtt, kedves ismeretlen barátom, hanem a piacépítéssel, gyümölcsfa-telepítéssel, tájrehabilitációval, iskolaszervezéssel próbálkozó, paragrafusok útvesztőjében botladozó, földjeikről kitúrt, meggyanúsított, tönkrement falusi és városi újítók, civil kezdeményezések, fél lábbal a börtönben falufejlesztő polgármesterek, cigányokat pasztorizáló papok képe, engedelmével. Ami pedig a polgárháborús helyzetet illeti, azt sem az együtt élő helyi emberek idézték magukra, hanem az országos politika: a kíméletlen, de a saját létérdekeinkkel szemben kíméletlen neoliberális gazdaságpolitika, a „szociálliberális” társadalompolitika és a fejlesztési forrásokkal űzött korrupció abszurd keveréke.

3. Önt idézem: „az eltérő elveket valló közösségek együttéléséből fakadó konfliktusok rendezése külső hatalom után kiált”. Félek, hogy ezt komolyan gondolja, és akkor már értem, miért ellenzi a központi hatalom gyengítését „polgárháborús helyzetben”. Azonban ez nem úgy van, hogy amit a helyi (munkahelyi, lakóhelyi, kulturális, szakmai) közösségektől elveszünk, az az államot erősíti, ez éppen fordítva van. A nemzet csak közösségek közössége lehet, ha pedig nem az, akkor az állam kényszeredett és gyanakvó alattvalóinak alaktalan tömege lesz. Az államnak, amely nem a partikuláris közösségekre és lokális autonómiákra építi politikáját, egyre több olyan feladattal kell szembenéznie, amelyekkel nem tud megbirkózni, ezért egyre nagyobb bürokráciát fejleszt és egyre ingerültebben csap le a központi jóakarattal ellenkező polgárokra. Kérem, gondolja újra ezt, és mondjuk együtt: „az eltérő elveket valló közösségek együttéléséből fakadó konfliktusok rendezése nyílt párbeszéd után kiált”.

4. Végül szeretném tisztázni, hogy a fentiek szellemében én nem az egyének fogyasztási szokásaiba akarnék beleszólni, hanem a kínálatba! A mi környékünkön három élelmiszerbolt található. Mindhárom a CBA tulajdona. Ha hiszi, ha nem, én a CBA-nál vásárolok. Egyébként úgy vettem észre, hogy az emberek szívesen vásárolnak ízletes, egészséges, ellenőrzött forrásból származó hazai terméket, ha az kapható és megfizethető. Ez pedig kizárólag a gazdaságpolitikán múlik, mondhatnám, papirosmunka, amit a központi íróasztaloknál és a törvényhozásban lehetne elvégezni. A többit nyugodtan bízzák ránk, kicsiny, helyi emberekre. És ugye, nem én avatkoztam bele durván a budapestiek fogyasztási szokásaiba, hanem azok a várospolitikusok, akik büntetlenül hagyták, hogy az egykor legendás budapesti vendéglátóipart húsz év alatt kivásárolja, lehengerelje, felszámolja az amerikai coffee shop, a török gyros-maffia, a McDonald’s, az olasz pizzeriák és cukrászdák, kínai gyorsétkezdék siserehada.

A hazai piacok és hazai vállalkozók érdekeit a jogállam a megfelelő törvények megalkotásával szolgálja, nem a folyamatok kézivezérlésével. És tapintatos diplomáciával, igen. Adott esetben olyan eurokonform módszerekkel, amelyeket könnyen eltanulhatunk más, piacaikat, földjeiket, munkavállalóikat, gasztronómiai kultúrájukat sikeresebben védelmező európai országoktól. Multi is sokféle akad, és ha nem a nemzetközi üzletláncok és autógyárak kedvét keresnénk, talán a magyar gazdaság jövője szempontjából kedvezőbb befektetéseket vonzanánk. Az üzleti világ egyébként rugalmas, valószínűleg több patrióta intézkedést lenyelnek, ha közben kevesebb orbáni szónoklatot kell végighallgatniuk.

Barátsággal,
Lányi András

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
narmer
2014. október 16. 22:11
Lányi, hagyd már abbbbbbba!
Öreg
2014. október 16. 19:22
Ez egy sóhaj a mélyből, ahová sikerült leküzdenie magát ! Nem lenne jobb tényleg független értelmiséginek lenni? Mondom: FÜGGETLENNEK !
Akitlosz
2014. október 16. 19:12
Kék az ég és zöld a fű, függetlenül attól, hogy ezt éppen ki mondja. Egy vélemény az egy vélemény és a világon semmivel nem ér többet, nem megalapozottabb csak mert egy ismert, nevesített atyaúristen véleménye. Persze én is tudom, hogy emberek nem így működnek, hanem úgy, hogy azt nézik, hogy ki mondja, s nem pedig azt, hogy mit mond. Ennek több oka is van, hogy miért van ez így. Egyrészt azért mert szeretnek közösséghez tartozni, s ha a mi kutyánk kölyke ugat valamit az csak zseniális lehet, míg ha a szemben állól mondnak valamit az csak badarság lehet. Másrészt pedig azért nézik az emberek azt, hogy ki mondja, mert az emberek sokszor érdekből beszélnek. Nem meggyőződésből, nem az igazságot keresik, hanem az érdekeiknek megfelelően beszélnek, s persze manipulálni is akarják a többi embert és azok véleményét. Egy vélemény nem attól lesz értékesebb vagy értéktelenebb, hogy azt Kis Pista, Nagy Péter, vagy Kovács Géza mondta. Akik ezt elvárják ők egyszerűen bizalmatlanok embertársaikkal szemben, s érvek, érvelni tudás híján csak azzal tudnak visszavágni, hogy a másik ember személyét támadják. Én vagyok a szuperokos, közismert értelmiségi, te pedig csak egy névtelen senki vagy, így az véleményem számít, a tied pedig nem. Ez a hozzáállás tipikusan a gyengék fegyvere és ősi módszere. Aki önként kiteregeti magát az interneten ő nem civilizált a barbárok világában, hanem naiv és felelőtlen. Lányi úrnak mi is a pontos lakcíme és melyik nap nem lesz náluk otthon senki? Na mert csak így ezzel mindjárt hitelesebb és emberközelibb lenne a véleménye.
Valodi
2014. október 16. 18:53
"a piacépítéssel, gyümölcsfa-telepítéssel, tájrehabilitációval, iskolaszervezéssel próbálkozó, paragrafusok útvesztőjében botladozó, földjeikről kitúrt, meggyanúsított, tönkrement falusi és városi újítók, civil kezdeményezések..." - tanúsíthatom, tudja, mit beszél - itt egy konkrét példa, korai Fidesz támogatással - persze akkor még 2/3 nélkül: „A … „Borsodi Mezőség kistérség -vidékfejlesztési stratégia” címet viselő munkaanyag legnagyobb érdeme, hogy szülőföldjükért elkötelezett, széles látókörrel bíró munkatársak közösségszervező és –építő munkájának eredményeként született. A … széleskörű konszenzuson alapuló stratégia iránt az elkötelezettség a további programozási munkákban és a megvalósítás szakaszában is folyamatosan megnyilvánul…a programban résztvevő(k) számára sok sikert kívánok. Budapest, 2001. május 14. Üdvözlettel Tállai András s.k. államtitkár PÜM pecsét” „...Ennél nemesebb és támogatandóbb célt nem is tudnék elképzelni... A stratégia és a program környezet- és természetvédelmi szempontból is figyelemre méltó. Azokkal a célokkal, intézkedésekkel, melyeket Önök megfogalmaztak, feltétlenül egyetértek és azokat támogatom...” dr. Illés Zoltán OGY Körv.Biz. elnök, 2001. ápr. 18. „... Fontos, hogy legyen olyan önkormányzati, illetve önszervező erő, amely képes rajtra készen állni a pályázati és más irányú lehetőségek kihasználásához. Ebből a szempontból az anyagot és a mögötte meghúzódó társadalmi erőfeszítést kifejezetten hasznosnak tartom. ... Összességében elképzeléseiket hasznosnak és a jövőbe mutatónak tekintem ...” dr. Fazekas Sándor OGY képviselő 2001. okt. 17. „A Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzetben és puffer-területén, a Mezőcsáti Kistérségben az illetékes Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és a helyi társadalom közel két évtized alatt korrekt, kölcsönösen eredményes együttműködést alakított ki. A kistérségben erre az együttműködésre alapozva tudatos vidékfejlesztési program zajlott. E program sikerének is egyik fontos alapfeltétele volt, hogy a termőföld és az egyéb helyi erőforrások a helyi közösségek, a helyben lakó gazdálkodó családok kezében és használatában legyenek. Éppen ezért a vidékfejlesztési tárca vezetése a földbérleti viszonyok átalakítási folyamatában a térséget kezdetektől "zászlóshajónak" tekintette, ahol példa értékkel tervezte megkezdeni a visszavett állami földterületek helyi gazdálkodó családokhoz, helyi közösségekhez juttatását. Gödöllő, 2012. dr. Ángyán József” "Helyzetértékelő feljegyzés - Borsodi Mezőség Gazdakör Egyesület. (108 tag, 2002-től jelentős ellenzéki aktivitás!) A térségben egy országos érdeklődéssel bíró esemény zajlott … megszűnt egy külföldi érdekeltségű (kft)…állami földtulajdon bérleti joga. A BNP Igazgatója …írásos utasítást kapott az FVM illetékes államtitkárától, hogy …a gazdák véleményének figyelembe vételével, tegyen intézkedéseket a ...terület bérleti és pályáztatási feltételeinek kidolgozására. A feladat egyedülálló, egyszeri és eddig példa nélküli volt. …egyeztető fórumokat (6 település, 21 alkalom) követően létrejött a pályázati dokumentáció. … az egy érdekeltségi körre vonatkozó 200 ha felső korlát alkalmazása továbbá a kisebb igénylők részére kidolgozott együttműködési lehetőség, lehetővé tette volna széles gazdaréteg mintegy 50-60 család földhöz jutását. Az így elkészített pályázati kiírást a BNP igazgató továbbította az FVM-hez, ahol azt miniszteri értekezleten megtárgyalták és elfogadták. A pályázati határidő lejártát követően Fazekas Sándor Miniszter Úr felmentette Duska József BNP igazgatóját és a pályázatot visszavonatta, aminek okáról nem adtak tájékoztatást. Az eljárást rendkívülinek és jogilag vitathatónak tartjuk. Mindez a gazdák között felháborodást és mélységes csalódást okozott. Az ügy tisztázásához … kérjük a MAGOSZ-nak a támogatását és szolidaritását. Mezőcsát, 2011. október 12." Válasz helyett 2012-ben kaptak olyan "szubszidiáris kokit" a fejükre a 2/3-os Fidesz-"bunkósjoggal", hogy még most is kong belé...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!