Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
Látszólag van előrelépés ahhoz képest, hogy Magyarországnak az elmúlt években sokat kellett küzdenie az EU-s intézményekkel azért, hogy a GMO-moratóriumát fenntarthassa. Van azonban két csapda benne.
„Ma kezdte tárgyalni az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága a genetikailag módosított élelmiszernövényeket érintő szabályozásra vonatkozó új tanácsi javaslatot. Eszerint a jelenlegi, sokszor felületes és gyenge, illetve iparági befolyás alatt álló EU-s GMO-engedélyezési eljárás megerősítése nélkül a tagállamokra bízzák, hogy a saját területükön korlátozzák vagy betiltják az EU-ban engedélyezett fajták termesztését.
Látszólag ez egy előrelépés ahhoz képest, hogy Magyarországnak az elmúlt években sokat kellett küzdenie az EU-s intézményekkel azért, hogy a GMO-moratóriumát fenntarthassa. Van azonban két csapda benne. Hiába léptetünk életbe tilalmat otthon, ha a szomszédos országok engedélyezik a GMO-k termesztését, akkor az a határokat átlépve előbb vagy utóbb meg fog jelenni a hazai földeken is, ezzel behozva azokat a potenciális kockázatokat, amelyek miatt Magyarország (vagy bármelyik, tilalmat életbe léptető tagállam) a GMO-k kizárása mellett döntött. A GMO-kkal szennyezett táblák – adott esetben tömeges – betárcsázása pedig súlyos károkat és költségeket okoz a magyar termelőknek és a hatóságnak. Másfelől ha Európában széles körben elterjed a GMO-k termesztése, akkor az európai élelmiszerpiacokon is ott lesznek a GMO-tartalmú élelmiszerek – ez ellen pedig a tilalom nem véd, az csupán a termesztésre vonatkozik.
Végső soron tehát hiába a magyar elutasítás, a szupermarketek polcairól ugyanazokat a GMO-tartalmú (import) élelmiszereket fogjuk leemelni, mintha itthon is engedélyeztük volna a termesztésüket. A két hatás együttesen előbb-utóbb értelmetlenné teheti a tilalom fenntartását, hiszen ha határokon át úgyis megjelennek a génmódosított növények, a termékekben pedig úgyis ott vannak az ilyen összetevők, akkor mi értelme az egésznek?
Tartok tőle, hogy jónéhányan erre játszanak. A következő hónapokban, a januári környezetvédelmi bizottsági és plenáris szavazásig el kell érni, hogy az európai engedélyezési eljárást is vizsgálják fölül, hogy kezdjenek valamit a határon átnyúló hatásokkal, kockázatokkal és költségekkel, és hogy vonjuk be a tárgyalt körbe az állati takarmányokat is, amelyek jelenleg jelölés nélkül, szabadon forgalmazhatók. Ezek nagyjából a minimum feltételei annak, hogy az új szabályozás végső soron ne visszalépés legyen.”