Wall Street-i történet

2014. augusztus 02. 14:28

Összehajol pár dollármilliárdos, és megroppantja Dél-Amerika negyedik legerősebb gazdaságát.

2014. augusztus 02. 14:28
Szabó Anna
MNO

A recept a következő: végy potom áron államkötvényeket Argentínától akkor, amikor bajban van (2001-ben), majd követeld vissza a befektetett pénzed többszörösét. Ha az adott ország nem hajlandó ezt kifizetni, mivel a hitelezők zöme az ország talpra állításáért már belement az adósság részleges elengedésébe és átütemezésébe, akkor pereld be. Mivel a kötvények amerikai pénzmogulok tulajdonában vannak, ezért az ügyben egy New York-i bíróság az illetékes, nem is kérdés, kinek a javára dönt. De itt még nincs vége. A drágalátos bíróság még azt is feltételül szabja Argentínának (!), hogy addig nem egyenlítheti ki lejáró adósságait más hitelezőkkel szemben, amíg ennek a két spekulatív alapnak nem fizet. Kész a csapda, kattan a zár. Mert mire kényszerítettek egy független államot? Vagy fizet mindenkinek, vagy senkinek. Ha mindenkinek – így a spekulánsoknak is –, akkor saját magát sodorja veszélybe, mert lesz, aki ezen a példán felbuzdulva pereskedni kezd az annak idején elengedett milliárdokért. Soha véget nem érő jogi játszma venné kezdetét, és lerombolná mindazt, amit Argentína tizenhárom év alatt felépített. Tiszta sor, hogy marad a második opció, jelen esetben az, hogy az állam nem rendezi tartozását, mert egyszerűen nem teheti. Hiába helyezték banki letétbe a hitelezők többségének járó pénzt egy New York-i bankban, nem utalhattak, mert kötötte a kezüket egy amerikai bírói döntés.

Kényszerből államcsődöt kell jelenteniük. Ez már önmagában is katasztrófa egy ország gazdaságára nézve: megugrik az infláció, nehezen adhatók el az államkötvények, nő a bizonytalanság a lakosság és a vállalatok körében. És most eljön a spekulánsok igazi ideje: már ott virít a Financial Timesban, hogy mekkora lehetőség Argentína csődje! Mások nyomorán keresni – ez az igazi nagy üzlet! Hamar megtollasodhat, aki most argentin kötvényeket vásárol.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 65 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tango47
2014. augusztus 03. 17:45
Ideje lenne annak, hogy a világ országai deklarálják, hogy az USA bíróságainak nincs ítélkezési joguk más államok felett.(ez amolyan Függetlenségi nyilatkozat.2 lenne)
balbako_
2014. augusztus 03. 17:36
Ha ezt Adolf Hitler ismerte volna nem kell ide hadsereg, csak hitel meg bíróság (persze berlini) már régen leigázta volna a világot.
zolka50.50
2014. augusztus 03. 15:38
De, pubika, mindenféle itt-tartózkodásból elegem van, csak hát, ahogy igen elmésen megjegyezted: elmentek. Elmentek a törökök is, osztrákok is, németek is,és békén hagynak minket. Jó üzleteket tudunk velük kötni. Az amcsikkal nincs üzlet, ők csak a fegyvereiket akarják ránk sózni, és még azt is előírnák nekünk, hogy mit csináljunk, hogyan éljük az életünket. Neked ez biztosan tetszik, tehát húzzál szépen Obama seggébe, bunkó munkásőrivadék.
ciseaux
2014. augusztus 03. 13:35
"Összehajol pár dollármilliárdos, és megroppantja Dél-Amerika negyedik legerősebb gazdaságát." Az egyik ilyen dollármilliárdos, Paul Singer, akit még a Wallstreet-en is "keselyű" becéznek. Az Elliott Capital Management nevű cége indította Argentína ellen az eljárást. A milliárdos "hedge fund" kezelő 17 (!) szeresét követeli Argentínától azért, amit fizetett annak kötvényeiért 2001-ben, mikor 49 millió dollárért vett 220 millió dollár értékű argentín állampapírokat. Lévén Argentína stabilizálódott és újra fejlődésnek indult, ezeknek a kötvényeknek az értéke 832 millió dollárra nőtt.... "After Argentina’s economy crashed in 2001 and it defaulted on $80 billion in bonds, Singer’s Elliott Capital Management paid $49 million to buy $220 million in Argentine debt. Over the last 13 years, the value of these bonds has risen to $832 million which Singer wants paid off in full. Singer has been joined by several other Wall Street speculators such as Aurelius Capital Management and Blue Angel who together hold a total of $1.3 billion in Argentine debt. In the meantime, after extensive negotiations, almost all other holders of Argentina’s total $93 billion in debt agreed to forgive as much as 70 percent of what they were owed, recognizing that the country was in dire financial straits." Ami tökéletesen perverzé teszi a rendszert az az, hogy az USA bármely cége, így akár Singer-é is, bármikor csődvédelemet élvezhet a "korlátozott felelősség"-en keresztül, elvileg bármikor elsétálhatnak hitelezőik elől. “Society needs a way to allow people to start over again. This is why we have bankruptcy,” writes Martin Wolf in the Financial Times. “Indeed, we allow the most important private actors in our economies – companies – to enjoy limited liability. The ease with which US corporations can walk away from their creditors is breathtaking. A similar logic applies to countries.”
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!