Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
Azt gondolom, hogy a bíró integritása nem elsősorban a külső körülményeken múlik, hanem a hivatásrend tagjainak belső tartásán. Engem soha nem rendített meg, ha bármely politikai oldal véleményt nyilvánít a bíróságok munkájáról vagy konkrét ügyekről. Interjú.
„Azt teljesen kizártnak tartja, hogy politikai megrendelésre születnek ítéletek? De korábban egy szegedi bíró arra is utalt, hogy nem kell megrendelés, mert a bírók maguktól igazodnak az »elvárásokhoz«.
Nagyon bízom benne, hogy ilyesmi nem fordulhat elő, ha viszont mégis találkoznék efféle jelenséggel, igen határozottan fellépnék ellene. Meggyőződésem, hogy a bírói hivatásrend tagjai rendkívül elhivatott és öntudatos emberek. Ezt mutatja az is, hogy – az ügy tárgyától, esetleges következményeitől függetlenül – bátran az Alkotmánybírósághoz vagy az unió bíróságához fordulnak, ha véleményük szerint alaptörvény-ellenes vagy az EU normáival ellentétes jogszabályt kellene alkalmazniuk. Gondolja, hogy ebben a körben bármilyen beavatkozási kísérlet titokban maradna? E tekintetben nyugodt vagyok, s inkább attól tartok, hogy a média vagy a közvélemény befolyásolhatja a bírákat, mert a tárgyalótermen kívüli nyilvánosságot nem mindig tudjuk jól kezelni.
Ami viszont tény: az aktuális hatalom időnként »feladja« a megrendelést a bíróságoknak. Ezt tudják kezelni?
Azt gondolom, hogy a bíró integritása nem elsősorban a külső körülményeken múlik, hanem a hivatásrend tagjainak belső tartásán. Ugyanakkor tudomásul kell vennünk, hogy a politikai közéletben kinek milyen feladatai vannak. Engem igazából soha nem rendített meg, ha bármely politikai oldal – adott esetben kormányzati szereplő – véleményt nyilvánít a bíróságok munkájáról vagy konkrét ügyekről. A politikusok – leginkább a választóiknak üzenve – politikai nyilatkozatokat tesznek, és ez a közélet természetes része. Problémát legfeljebb az okozna, ha a közvélemény azt érzékelné, hogy folyamatosan igyekeznek befolyásolni az igazságszolgáltatást. A hatalmi ágak elválasztásának elvéből egyébként az következik, hogy konkrét ügyekbe senki nem szólhat bele, a bíróságok működésébe pedig csak az alaptörvényben foglalt keretek között avatkozhat be bárki. Ezt a Nyitott bíróság program keretében az idén is igyekszünk a fiatalokban tudatosítani, így felnőhet egy új generáció, amelynek tagjai már tudni fogják: attól, hogy a politikusok üzennek, az igazságszolgáltatás még a maga útját járja.”