„Jelentős számú jól képzett, diplomás és angolul jól beszélő fiatal roma kezdett ki- kerülni a felsőoktatásból, akiknek országos és nemzetközi karrierlehetőségeket ajánlanak kormányzati szerveknél és magánintézményekben. Miután kikerültek közösségük ellenőrzése alól, és vonzó fizetéssel kecsegtetik őket, ezek a diplomás fiatalok érthető módon saját karrierjüket a közösség szolgálata elé helyezik. A dilemmájukat csak tovább nehezíti, hogy kinevezésük gyakran szimbolikus jellegű, és periférikus pozíciójuk kevés lehetőséget kínál nekik arra, hogy érdemben befolyásolhassák a döntéseket. Remélhetőleg ezeknek a friss diplomásoknak a puszta létszáma elér előbb-utóbb egy kritikus tömeget.
A fő probléma továbbra is az, hogy a roma mozgalomnak nincs politikai súlya. A közép- és kelet-európai régió országaiban a potenciális roma szavazók száma akkora, hogyha együtt szavaznának, befolyásolni tudnák a nemzeti kormányok összetételét. A demográfiai tendenciák egyre inkább erősítik majd ezt a lehetőséget. A demokratikus rendszerekben a periférián levők egyetlen módon tudják a hangjukat hallatni: a szavazófülkében. A választásokra összpontosított mozgósítási stratégiával így két dolgot lehetne elérni: a megfelelő szintű képviseletet a parlamentben és – ami véleményem szerint legalább ennyire fontos – hogy az egyszerű romák is ráébredjenek, milyen állampolgári jogaik és kötelezettségeik vannak.
Eltekintve attól, milyen széttöredezett állapotban van a roma mozgalom az egyes országokban, továbbra is az adja a legtöbb okot az aggodalomra, hogy nincs átfogó jövőkép, valamint hogy hiányzik a közösség mint egész jövőjével kapcsolatos stratégiai célok számbavétele és rangsorolása.
A kilátások felmérése közben számos általános és specifikus kérdést figyelembe kell venni, meg kell vizsgálni és meg kell vitatni. Ezek közül néhány azonnali választ igényel, mint például a következők: Hogyan lehet megelőzni a roma személyek és szomszédságok elleni, egyre gyakoribb erőszakos támadásokat? Nincs-e itt az ideje, hogy szorosabb kapcsolatokat alakítsunk ki a közösségek és a szervezetek között? Kell-e önvédelmi csoportokat szervezni, és ha igen, ezek csak romákból álljanak, vagy a helyi hatóságokat is be kell vonni? Mi a teendő abban az esetben, ha nagyon megnő a fiatal romák erőszakos válaszlépéseinek gyakorisága? (…)