Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Nincs még egy ország a világon, amelyik ilyen kesztyűs kézzel bánna a bankrendszerével.
„Az Orbán-kormány – Brüsszel által inkább gáncsolva, mint segítve – igyekezett minden tőle telhetőt megtenni, hogy egyszerre enyhítsen a legnehezebb helyzetbe került adósok terhein az árfolyamgátnak nevezett intézkedéssel, ugyanakkor a végtörlesztés lehetőségét megadva a tehetősebbeknek, ily módon is csökkentve a devizaalapú hiteltömeg makrogazdasági kockázatait. A hazai bíróságok – mondjuk ki – leszerepeltek gyámoltalan gyakorlatukkal. Az ügy már megjárta az európai fórumokat is, a Kúria előtt többször terítéken volt, még jogegységi döntést is eredményezett sajátos szempontok szerint megfogalmazott kérdésekben, ugyanakkor úgy tűnik, még mindig nagyon messze vagyunk attól, hogy kitehessük a pontot egy valóban igazságos, valóban jogállami megoldás végére. Olyan megoldást vár el minden magyar törvénytisztelő állampolgár, amely nincs tekintettel arra, hogy milyen terheket ró a bankszektorra, kizárólag arra van tekintettel, hogy a kölcsönszerződés kiállja-e a törvényesség próbáját, eleget tesz-e a megkötésekor hatályos vonatkozó törvények előírásainak.
Gazdasági és polgári jogban jártas neves jogászok, gyakorló ügyvédek mondják évek óta, hogy ezek az ügyletek törvénysértő voltuk miatt semmisek. A Legfőbb Ügyészség sem lép semmit, mintha valamire várna, pedig jó néhány hitelkárosult gondoskodott a helyzetbe hozásáról, a tevőlegesen tettestárs közjegyzők pedig lapítanak, mint halak a szatyorban. A bankszövetség a tőle elvárható vehemenciával védi a szektor érdekeit, a kormány a mögötte álló kétharmados országgyűlési támogatással elmegy a falig, vagyis addig, ameddig jónak látja érzékelni ezt a virtuális falat.
Az árfolyamgát, a végtörlesztés lehetősége után még idén sor kerülhet az első részleges kártalanításra is. A Kúria jogegységi döntése nyomán a törvény erejével szabnak gátat az erkölcstelen árfolyamkockázatból eredő kamattehernek, ráadásul visszamenőlegesen is vissza kell adni az adósoknak a jogtalanul beszedett pénzeket. A kormány nyilvánvalóan abban érdekelt, hogy a bankrendszer működőképes maradjon. Ezért a bankokra korábban kirótt adót várhatóan mérsékelni fogja javaslatára az Országgyűlés.
Nincs még egy ország a világon, amelyik ilyen kesztyűs kézzel bánna a bankrendszerével. Vajon meghálálják-e ezt valaha is tisztességes, nyugat-európai áron nyújtott szolgáltatásaikkal, tisztességes kamatra adott hitelekkel?”