Rossz hírt kapott Zelenszkij: nagy bajban lehetnek az ukránok
Az ukrán katonai hírszerzés szerint csaknem 580 ezer orosz katona harcol Ukrajna ellen.
Az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó malajziai utasszállító repülőgép elleni rakétatámadás drasztikusan átrendezheti az erőviszonyokat a kelet-ukrajnai háborúban és tovább ronthatja Európa és Oroszország viszonyát.
„De nem jön jól ez a fejlemény azoknak az európai csúcspolitikusoknak sem, akik még a Krím után is visszafogottságra intették az EU-t Oroszországgal szemben. Emlékezetes, hogy miközben a kelet-európai államok egy része Lengyelország és Ukrajna vezetésével élesen oroszellenes (és Amerika-barát) álláspontot fogalmazott meg, mások (a nyugat-európai nagy államok vezetői, továbbá Fico és Orbán is gazdasági érdekekkel érvelve) minimalizálni próbálták a közvélemény nyomása miatt már elkerülhetetlenné váló gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben. A gazdasági intézkedések ártottak is az oroszoknak (előzetes becslések szerint akár GDP-je 4%-át tehetik ki veszteségei), de sokan nem találták elég keménynek a szankciókat.
Most ugyanezek a politikusok ismét a közvéleménnyel találják szembe magukat: a közel kétszáz európai állampolgár halálát okozó harci cselekmény pellengérre állítja mindazokat, akik passzív, visszafogott EU-t szerettek volna látni keleten, és újabb lendületet ad a lengyelek által vezetett csoportnak. Szinte bizonyos, hogy ez az esemény tovább gyorsítja Ukrajna közeledését az EU felé, az oroszoknak újabb szankciókkal kell szembenézniük, és az sem kizárt, hogy Moszkvának a szakadárok támogatásával is fel kell hagynia, illetve jobban álcáznia ezt a tevékenységet. A repülőgép lelövése megkérdőjelezi azokat a terveket, amelyek a jövő Európáját nem az orosz energiától (legyen az gáz vagy atom) való függés radikális csökkentésében látják. A mai Oroszország olyan biztonsági kockázatot jelent, amely miatt nem lehet megbízható és releváns partnernek tekinteni a stratégiai ágazatokban sem. Ami egy éve képtelenségnek tűnt, a Krím után felsejlett és a csütörtöki nap után még jobban látszik: Oroszország expanzív külpolitikája fizikailag, a szó legszorosabb értelmében veszélyezteti az európai polgárok biztonságát, és ezt a felismerést a brüsszeli nagypolitika sem ignorálhatja tovább.”