Hivatalos: mutatjuk, mikor jelenik meg, és hogyan néz ki az új 15000 forintos (FOTÓ)
Az érme hátoldalán egyik jogtudósunk képe jelenik meg.
Megy a dilemmázás, hogy vajon tovább vág-e ma az MNB? Szerintem mindegy. Akár vágnak, akár nem, a lényegi helyzet változatlan: a magyar alapkamat olyan alacsony, hogy a forint finanszírozó devizává vált, és ez nyomás alatt tartja a pénzünket.
„Miközben Magyarország egy éve még nagyjából olyan kamatot kínált, mint egy »átlagos« feltörekvő ország, ma már masszívan kevesebbet akarunk fizetni a külföldieknek. Ez elmenne, ha sokkal jobbak lennénk náluk, ám – bár néhány fontos mutatóban jobbak vagyunk többeknél – annyira azért nagy királyok nem vagyunk, hogy ezt csak úgy elfogadják a befektetők. Miközben mi vagdaltuk a kamatokat rendületlenül, addig mások már emelgetni kezdtek, így lett gyorsan a magyar alapkamat sokkal alacsonyabb, mint más, velünk versenyző piacokon. Afelől pedig kétségeink ne legyenek, hogy ez egy versenyző piac: ha mi kevesebb kamatot adunk, akkor szépen elmennek innen más, zöldebb mezőkre. Mennek is: a külföldiek által birtokolt állampapírállomány 5000 milliárd feletti értékről bő egyéves minimumra, 4600 milliárd forintra esett.
Az MNB tehát belelavírozta magát egy olyan helyzetbe, ahol egyre erősebb nyomás nehezedik a forintra. A gyengülő forint pedig előbb-utóbb inflációt hoz, akármilyen alacsonyak is most az inflációs mutatók. Az MNB láthatóan tartósan alacsony/negatív reálkamatot akar tartani, s amíg ez a politikája marad fenn, addig a forint finanszírozó deviza marad más EM devizákkal szemben, ami további, tartós gyengeséget vetít előre, függetlenül attól, hogy 2,5 vagy 2,6 vagy éppen 2,7% a kamat. A jelenlegi nemzetközi környezethez és mMgyarország helyzetéhez tartozó egyensúlyi kamat valószínűleg 4-5% között lenne.”