Az Európai Unió egyetlen napot sem várt: újabb támadást indított Magyarország ellen
Súlyos következményekkel fenyegetőznek.
Az MSZP arra szólítja fel Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy hétfőn az Országgyűlésben tartandó, a négy éves kormányzásáról szóló beszámolójában „valljon színt”, mit tett azért, hogy a magyar állampolgárok továbbra is szabadon vállalhassanak munkát az Európai Unió tagállamaiban.
Gúr Roland, a párt EP-képviselőjelöltje utalt arra, hogy David Cameron brit miniszterelnök korlátozni szeretné a szabad munkavállalás lehetőségét, amit az MSZP elfogadhatatlannak tart. Érdekesnek mondta, hogy Orbán Viktor most „nem vív szabadságharcot”, pedig Nagy-Britanniában körülbelül 300 ezer magyar állampolgár dolgozik és él, köztük 200 ezren Londonban. A szocialista politikus arról is beszélt, hogy David Cameron már az EU-ból való kilépésen gondolkodik, és szerinte „Orbán Viktor fejében is megfordult ez”. Közölte, az MSZP szerint ez nem helyes álláspont, sem Magyarországon, sem pedig Nagy-Britanniában. Utalt arra, hogy Magyarország az unió nettó hasznonélvezője, és a fejlesztési források 97 százalékát onnan származik.
Azt mondta, a magyar állampolgárok többsége ma is „jónak tartja” az uniós tagságot, és a 40 év alattiak 66 százaléka „támogatja az uniós tagságot”. Szerinte tehát Orbán Viktor a népakarattal megy szembe, amikor a kilépésen gondolkodik. Azt hangoztatta, a Mesterházy-kormány mindent meg fog tenni azért, hogy megteremtse „a jó munka és a jó bér” lehetőségét mindenkinek.
Szanyi Tibor, az MSZP EP-listavezetője arra szólította fel a kormányfőt, a parlamentben hétfőn adjon számot arról, hány rokonának, barátjának biztosított munka nélküli és adómentes haszonra lehetőséget. Szerinte ugyanis a kormányfő emberei „offshore-pióca módjára szippantják ki a költségvetésből a közpénzeket, vagy adott esetben az emberek zsebéből”. Arról beszélt, hogy mintegy ezermilliárd euróra becsülik azt az összeget, amely évente eltűnik az unió tagországainak költségvetéséből az adóelkerülések miatt. Hozzátette, ez nagyságrendileg annyi, mint az unió közös költségvetése, ezért az unió határozottan fel kíván lépni az offshore cégekkel szemben.
Úgy látja, Orbán Viktor és kormánya csak látszólag harcol az offshore cégek ellen. Azt mondta, hétfőn derült ki, hogy Garancsi István üzletember, „Orbán Viktor egyik legbensőbb barátja” áll egy olyan offshore cég mögött, amelyik olcsón beszerzett gázzal az elmúlt években elképesztő haszonra tett szert, elkerülve a magyar adófizetést. Az említett haszon nagyságrendjéről azt mondta, az olyan, mintha 2011 óta minden magyar háztartás 10 százalék borravalót adott volna „Orbán Viktornak és köreinek a gázszámlából”.
A sajtótájékoztató után az újságírók más ügyekben is kérdezték Szanyi Tibort, így például arról, hogy - a Magyar Nemzet információja szerint - „az egyik vezető szocialista politikus vélhetően illegálisan halmozott fel egy nagyobb vagyont egy külföldi bankszámlán”, és emiatt indítanak-e belső vizsgálatot. Azt mondta, az MSZP nem dől be ilyen ócska trükköknek, és méltatlannak tartja, hogy ilyen kérdésekre válaszoljon. Az adórendszer átalakítására vonatkozó kérdésre azt mondta, akinek havi egymillió forintnál kisebb a jelenlegi jövedelme, az egészen bizonyosan jobban fog járni a Mesterházy-kormány adórendszerével. Korózs Lajos szocialista politikus korábban elhangzott szavaira, miszerint 500 ezer forinti jövedelemnél egy második, 30 százalékos adókulcsot vezetnének be, azt mondta: nincs ellentmondás a kettő között.