Ki más szólaljon meg a zsidó szervezetek által a Holocaust-emlékévre most már nyilvánvalóvá tett bojkott ügyében, ha nem a Méltányosság Politikaelemző Központ, az a szervezet, amely 2007-ben éppen azért jött létre, hogy „méltányosan” próbálja megítélni a politikát s megpróbáljon akár közvetítő szerepet is játszani közéleti vitákban? Arra kérjük nyilatkozatunk olvasóit, hogy megszólalásunkat kizárólag a magunkra rótt szerep késztetésének tekintsék. Politikai preferenciánk nincs; nem egyik vagy a másik tábor nevében szólalunk meg. De mielőtt a fejünkre olvasnák: értékeink természetesen vannak, s éppenséggel ezek nevében mondjuk mindazt, amit mondunk.
Mielőtt magáról a konkrét ügyről beszélnénk, és érveket sorakoztatnánk fel a bejelentett bojkott újragondolása érdekében, hadd kezdjük kicsit messzebbről.
A rendszerváltás után 25 évvel talán eljött az ideje észrevenni, hogy a magyar politika és a magyar társadalom krónikusan alulfejlett úgynevezett „járulékos” intézményekben. Mit tekintünk mi ilyeneknek? Mindenekelőtt azokat az intézményeket, amelyek a liberális demokrácia úgynevezett bevált „alapintézményein” túl vannak. Ahhoz, hogy Magyarországon a két meghatározó tábor közötti, sokak által oly hőn remélt közeledés valaha is bekövetkezzék, először talán az kellene, hogy megértsük: a vészes eltávolodás (szakszerűbben: polarizáció) miért következett be. Nem azért, mert gonosz és ab ovo diktatórikus hajlamú emberek a mai mélységes sötétbe taszították az országot, hanem azért, mert a kezdetektől elhanyagoltuk ezeknek a járulékos intézményeknek a létrehozatalát, és megelégedtünk a reprezentatív nyugati intézmények bevezetésével. Nem azért, mert korlátoltak és buták voltunk, hanem mert nem volt fogalmunk ez utóbbiak fontosságáról. Ma viszont már talán van, vagy lehetne. Az alapintézmények égetően fontosak, de önmagukban mégsem elégségesek. Például a konfliktushelyzetekre az alapintézmények nem adnak eligazítást. Sem a pártok, sem a parlament, sem a választási rendszer önmagában nem „mondja meg”, mi van, ha bármilyen okból egyszer csak növekedni kezd a feszültség. Ilyen esetekre a járulékos intézmények az irányadóak, amelyek persze lehetnek szabályok és normák is, amelyek rendezett viszonyok közé terelik a konfliktusokat. Ezek hiányában azonban csak a növekvő eszkaláció marad. Ahogyan azt nap nap után látjuk.