Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Az okok (mint általában): a 14 milliárdos piac újraosztása és a Fidesz közeli haverok helyzetbe hozása.
„Az Átlátszó leközölt egy olyan előterjesztést, amiből az derült ki, hogy az államosítást csak és kizárólag minisztériumokkal egyeztették. (Az érintettekkel való egyeztetés mondjuk soha nem volt az Orbán-kormány erőssége, az érdekegyeztetés rendszerét pedig saját kezűleg végezték ki.) Ami érdekes, hogy még ebben a körben is felmerültek aggályok a tervezett államosítással kapcsolatban: a Közigazgatási és Igazságügyi tárca a kártérítési igényekből fakadó kockázatokra, a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig a terv 10 milliárdos költségére, illetve ennek az előteremtésének a nehézségeire figyelmeztetett. Mindhiába.
Az már csak hab a tortán, hogy ismét sikerült egy olyan jogszabályt megalkotni, ami nem fogalmaz pontosan. A tankönyvellátási folyamatba ugyanis beletartozik a kiadás, a terjesztés (ez a terület már idén az állami Könyvtárellátó Nonprofit Kft., Kello kezébe került), illetve maga a gyártás is. Utóbbival kapcsolatban a legnagyobb a homály a vasárnap benyújtott tervezet alapján, magában a szövegben ugyanis nincs utalás arra, hogy az állam a jövőben átvenné a nyomdaipari munkát is.
A szakemberek sok kérdésben csak találgatnak, de abban már most mindenki egyetért, hogy az új törvény egy tucatnyi magántulajdonban lévő kiadót, illetve akár nyomdát is csődbe sodorhat.(...)
EU-s pénzből ezentúl csak az állami tervezőirodák tervezhetnek iskolát, kórházat, és mindent, ami az államé.
A Mérnöki Kamara szerint, mivel ma Magyarországon gyakorlatilag nincs olyan beruházás, amiben nincs Uniós pénz, ezzel a döntéssel gyakorlatilag halálra ítélik a szakmát. Lázár János (aki egyébként az NFÜ élén az EU-s pénzek elosztása fölött is diszponál) viszont biztos abban, hogy az államosítás után megszűnik majd a korrupció a rendszerben, mivel szerinte az állami mérnök nem lesz korrupt. Sőt általában az a cél EU-s pénzek elköltése körül, hogy amit csak lehet, az állam végezzen el.Láttunk már példát arra, hogy mi lesz akkor, ha az állam veszi át az irányítást (trafik, föld, tankönyvellátás, iskolák). Nem csoda tehát, ha nem osztjuk a kormányzat államosítással kapcsolatos elképzeléseit.”