Az egyenlőségről

2013. július 29. 09:32

Az élet természetes része a diszkrimináció. Ez ellen nemhogy nem szabad, hanem valóságidegen küzdeni.

2013. július 29. 09:32
Uhel Péter Ágoston
Regnum!

„Esetünkben egy igen fontos igazsággal kéne sokaknak, akik arra képtelenek, szembenézni: soha ezen a Földön ebben a világtörténelemben nem fogant még meg két olyan emberi személy, aki egyenlő lenne. Ezt empirikus úton mindenki önmaga számára igazolhatja, hiszen van, aki tehetségesebb, szebb, szerencsésebb, mint a másik, egyeseknek a humántudományok mennek jobban, másoknak a matematika vagy fizika. Kinézetre és habitusra is más, minden ember. Ezek tények, és ezen tényekre épül föl egy egészséges társadalom. Mi folyik helyette? Két főbb csapást vehetünk észre, ha a jelenlegi hozzáállások közt kívánunk szemlézni. Az egyik az erőltetett egyenlősítés, amikor valaki, rosszabb esetben valaki, aki hatalommal is rendelkezik, hiszi azt, hogy minden ember egyenlő és ekként is kezeli őket, hatalmas károkat okozva. Ez a változat az elterjedtebb a modern világban, hiszen ez jobban igazodik a modernség kurrens ideológiájához. Ez persze számos diszkrepanciát jelent az életben, például a tehetség és korrekt hozzáállás el nem ismerését – maximum szóban, hiszen a materializmus (hisz az anyagi, mint a legfőbb érték koncepciója igen erősen jelen van) csak a törtetést díjazza. (…)

Az élet természetes része a diszkrimináció. Ez ellen nemhogy nem szabad, hanem valóságidegen küzdeni. Ha egy állásra jelentkeznek harmincan, és abból csak egyet vesznek fel, az diszkrimináció. Az is, ha én egy nőt veszek feleségül és a másik pár milliárdot nem. Az igazságtalan diszkrimináció a káros, a diszkrimináció természetes, ez ellen küzdeni annak sem jó, akit épp »egyenlősíteni« akarnak, hiszen ha elhitetik vele, hogy ő is ugyanolyan jó/szép/okos mint a másik, akkor még változtatni sem akar magán, mert azt hiszi, hogy elért egy szintet. Így ez az egyenlősítés hazugság annak, aki gyengébb és a visszatartása annak, aki jobb, mintegy sövényre nyírva a társadalmat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Antigoné
2013. július 29. 10:53
A jogegyenlőség és az esélyek egyenlőségének közelítésére való törekvés (mely igazából soha meg nem valósítható) helyes. A túlhajtott egyenlősdi valóban árt annak is, aki "vagyok olyan, mint te" alapon csődbe juttatja a saját életét, mert nem tudja kibontakoztatni valódi erényeit sem, magasabbakra vágyván.
Geo
2013. július 29. 10:30
Nem tudom, mi a szerkesztő célja, hogy szemlézi ezt a blogot: bebizonyítani, hogy milyen nagy az Isten állatkertje? Kezdhetné ott, hogy a politikai, társadalmi egyenlőség eszméje nem azonos az azonossággal, s belegondolhatna, hogy az egyenlőség legnagyobb hatású szószólója Jézus Krisztus vala. A szerzőt szükséges lenne diszkriminálni az értelmes emberek közösségéből - de minimum visszaküldeni az iskolapadba :-(
kukagyerek
2013. július 29. 10:27
A probléma az írással ott van, hogy oda nem illő példákkal akarja az igazát bizonyítani, ami röhejessé teszi az egész eszmefuttatást. Pl. "Az is, ha én egy nőt veszek feleségül és a másik pár milliárdot nem." Kedves Mandi! Muszáj minden agyament firkálmányt itt szemlézni?
pedroamigo
2013. július 29. 10:25
"Esetünkben egy igen fontos igazsággal kéne sokaknak, akik arra képtelenek, szembenézni: soha ezen a Földön ebben a világtörténelemben nem fogant még meg két olyan emberi személy, aki egyenlő lenne." Esetünkben azt kellene tisztázni, hogy egyenlőség alatt vmilyen szempontból vett egyenlőséget értünk. pl. jog előtti egyenlőség, egyenlő bánásmód, esélyegyenlőség. Enélkül olyan zöldségeket lehet írni mint a poszter...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!