Bajnai Gordon válaszút előtt áll, olyan helyzetben van, ahonnan legalább öt különböző irány rajzolódik ki számára. Mielőtt bemutatjuk az egyes forgatókönyveket, érdemes feleleveníteni, hogyan jutott ebbe a helyzetbe a volt miniszterelnök.
A kezdeti várakozásokkal ellentétben Bajnai Gordon nem tudott a baloldal élére állni. Egyrészt az MSZP-n belül Mesterházy Attila stabilizálta helyzetét, bebiztosítva szocialista pártvezéri szerepét, amely pozíciót betöltő személy automatikusan a baloldal egyik vezetője. Másrészt Bajnai Gordonnak nem sikerült integrálnia a baloldali pártokat és szereplőket, nem sikerült számára a baloldal egyesítése többek között az LMP és az MSZP ellenállása miatt.
A választási vereség után kialakult „Bajnai Gordon-mítosz” fokozatosan ledőlt, az ellenzéki együttműködésről szóló tárgyalások két vezető politikus politikai kompromisszumával zárulnak majd. A politikai kompromisszum – ahogy fentebb jeleztük – minimum öt lehetséges forgatókönyvet jelenthet a volt miniszterelnök számára. Hangsúlyozni kell azonban, nemcsak Bajnai Gordon döntésén múlik, melyik forgatókönyv valósul meg, ugyanennyire döntő jelentőségű, hogy a tárgyalópartner milyen helyzetbe kényszeríti őt. Az öt alternatíva mindegyikének vannak hátulütői, így tekintve, hogy Bajnai Gordon legelső stratégiája kudarcot vallott, már azt kell mérlegelnie a realitások és választási esélyek fényében, melyik a legkevésbé hátrányos út számára.
Arról se feledkezzünk meg azonban, mi történik, ha a jelenleg vetélkedő két politikus vereséggel kalkulálva egyaránt inkább 2018-ra készülne. Ez esetben racionális döntés egy harmadik személyt javasolniuk közös miniszterelnök-jelöltnek (+1 verzió), akit viszont egy esetleges győzelem esetén később le is cserélhetnek.
1. Bajnai Gordon mint közös miniszterelnök-jelölt: elszállni látszó esély
Az első forgatókönyv szerint Bajnai Gordon lenne a megállapodó baloldali pártok közös miniszterelnök-jelöltje, amellyel elérné azt a célt, amiért visszatért a politikába. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy ennek a döntésnek „ára” is lenne: vélhetően kevés jelölési lehetőséget kapna az Együtt-PM választási szövetség, amelyből egyenesen következik, hogy kevés képviselőt küldhetnének az Országgyűlésbe, függetlenül attól, hogy ki nyeri meg a választásokat. Ez azt jelentené, hogy Mesterházy Attila jóval több képviselő támogatását élvezné, mint Bajnai Gordon, melynek nyomán az MSZP elnöke tartós építkezésbe kezdhet vereség esetén. Ez az építkezés azonban nem hasonlítana a 2010 utáni időszakhoz, amikor pártja eltűnését kellett megakadályoznia, és saját pozícióját kellett megerősítenie, illetve Bajnai Gordonnal kellett versenyeznie, hiszen a volt miniszterelnökbe vetett bizalmat megrengetné egy esetleges választási kudarc. Fontos szempont, hogy e forgatókönyv szerint Fidesz-győzelem esetén Orbán Viktor nem ismét Mesterházy Attilát győzné le (két vereséget elszenvedni ugyanattól a személytől már komoly seb egy politikuson).
2. Bajnai Gordon mint főpolgármester-jelölt: komoly visszalépés, bizonytalan kimenetel
A második forgatókönyv szerint Bajnai Gordon az alku eredményeképp az MSZP-Együtt-PM főpolgármester-jelöltjeként indulna az önkormányzati választáson. Ezen alternatíva mellett szól, hogy a volt miniszterelnök így időt hagyhat magának arra, hogy erős politikai hátteret építsen ki Budapestről kiindulva, függetlenül attól, hogy elnyeri-e a pozíciót vagy sem: vélhetően a budapesti közgyűlésben is több Bajnai-párti képviselő lenne, mint szocialista, másrészt pedig az Országgyűlésbe is több hozzá lojális képviselő ülhetne be, mint az első forgatókönyv szerint. További erősödést jelenthetne számára, ha Mesterházy Attila, mint közös miniszterelnök-jelölt ismét vereséget szenvedne Orbán Viktortól.