Közmunka: rabszolgaság vagy népnevelés?

2013. július 25. 16:45

Az az állam, amely a munkanélkülieket villámgyorsan közmunkára kényszeríti, rabszolgaságba taszítja polgárai egy csoportját.

2013. július 25. 16:45
Bardócz Iván
Gazdpol

„Kormányzati politikusainktól gyakran halljuk, hogy 300 ezer (na jó, néha 200 ezer) ember dolgozik közmunkán. Ez a magyar nyelv szabályai szerint azt jelent, hogy pont most és általában ennyien kapirgálnak az árokparton. A valóság ezzel szemben az, hogy a kormány tervei szerint idén összesen lesz 300 ezer ember, aki valamennyit is részt vesz közmunkában. A KSH fent citált adataiból az is kiderül, hogy például májusban összesen 149,7 ezer ember dolgozott így (akár részmunkaidőben), míg januárban például mindössze 33,6 ezer. Vagyis a közmunka szerepe a gazdaságban és a foglalkoztatásban messze nem akkora, mint azt láttatni szeretnék.

Visszatérve a közmunkaprogram számainak elvi értékeléséhez: magam ezekből egész más, elsőre radikálisnak tűnő következtetésre jutottam. Az az állam, amely a munkanélkülieket villámgyorsan közmunkára kényszeríti, amiért az általa megállapított létminimum töredékét fizeti csak ki, nem tesz mást, mint rabszolgaságba taszítja polgárai egy csoportját.

Egyébként pedig: milyen ország az, amelyik egyre többet, idén 153,7 milliárdot költ közmunkára, és egyre kevesebbet, idén mintegy 80 milliárdot felsőoktatásra?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 173 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Fakuttya
2013. július 26. 00:35
Szopás, hogy kevesebb nyomorult jut az Iványinak.
Agnieszka
2013. július 25. 23:07
Nagy a tudatlanság, sok a kibeszéletlen, kibeszélhetetlen probléma. Ha belegondolunk, h. születhettünk volna egy afrikai körülmények és afrikai életfelfogású, erkölcsű, tájékozottságú családba is, látnunk kell, h. sors bona, nihil aliud, valóban. De: láttuk, hallottuk, a műbútorasztalost, a szociológust, az EU képviselő asszonyt. Úgy látszik, azért nem lehetetlen a kiemelkedés sem. Mindig fáj a szívem a muzsikusokért, ők a rendszerváltás, az idők változásának nagy vesztesei. Ki a felelős, ha egy országban fellazulnak a normák? Ki a felelős, ha relatívvá válik a jó és rossz, ha az életben elérendő célok is kétségessé válnak? Semmi sem tökéletes, amit emberek csinálnak, de talán mégsem kellett volna a pap, a tanító tekintélyének is viszonylagossá válni. Minden kis lépés az igényesség, a fegyelmezettség felé pozitív. A közmunka olyan, amilyen. A szakképzetlennek maradt nehéz és piszkos fizikai munka nem vonzó. Nagyon sok munka nem vonzó, mégis, valamiből csak meg kell élni. A segélyért munkát követelés jogos, a fizetésért nagyon meg kell ám dolgozni. A serdülő, tanulatlan cigány fiatal problémájával sem tudok azonosulni, a serdülő fiatalnak valahogy a családjában, vagy az iskolában már sokkal előbb meg kellett volna tanulni, h. minden lazaság árnyéka nélkül gyötörnie kell magát az iskolában, gyakorolni, szorgalmi feladatokkal kitűnni, stb., mert különben nem lesz belőle semmi. Egyáltalában, viselkedni kell. Nekem úgy tűnik, túl sok a közbeszéd a jogokról és nagyon kevés a kötelességekről. Olvastam egy hosszú riportot valaha a miskolci szakmunkásképzőben uralkodó állapotokról. Valahogy a tanárokkal inkább együtt érzek.
hümmögő
2013. július 25. 21:25
47000-ből meg lehet élni! Mi a baj innentől kiindulva? Dolgozni meg jó és érték! Hm!
kjkj945
2013. július 25. 20:26
http://atv.hu/cikk/20120317_sorkollektor_es_szobabicikli_matraverebely_ujraelesztese?source=hirkereso Akik a 47 ezernek is örülnek szegény rabszolgák még azt sem mindig kapják Mondja az ateve!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!