Brüsszel pajzsa

2013. május 20. 17:23

Európa mint homogén nagyhatalom, vagy Európa mint a nemzetek együttműködése?

2013. május 20. 17:23
Flick László
Policity

„A világháborút követően a gazdasági egymásrautaltság és az egymástól való félelem volt az, ami arra ösztökélte az államokat, hogy az ellenségeskedés utáni összefogás nehézségeivel szembenézzenek. Mára ez is megváltozott, hiszen ezt a szerepét sikeresen betöltötte. Azóta azonban az integráció foglyává vált az unió oly módon, hogy mindig tovább akart lépni az együttműködés következő, nemzetek feletti szintjére. Eredeti motívumai időközben elkoptak, már nem a szó szerinti »együtt«-működés, hanem az »egyszerre működés« kényszere vezeti. Az unió egyre inkább egy önálló politikai testként viselkedik, amelyben a »különutasnak« vélt nemzeti érdekek akadályt jelentenek. Az egységet bontó részérdekek ellene hatnak az egységesítő szándéknak, és ellentmondanak az »egy közös érdeknek«. Brüsszel pajzsán a motívumok már kevésbé emlékeztetnek a nemzetállamok közösségére. A nemzetek Európája szókapcsolat csak azzal a szolidaritással egyenlő, amelyet a közösségen belüli konfliktusok tompítása érdekében mindenkinek vállalnia kell. Ezzel szembeállítják a nemzeti érdekek – sok esetben konfliktust vállaló – képviseletét, a »populista nacionalizmust«, holott a kezdetekkor azért jött létre a Miniszterek Tanácsa, hogy a közösségi döntéshozatalban megjelenjenek a nemzeti érdekek is. Az államok egymáshoz való közelítése volt a cél. 

Brüsszel azóta viszont már olyan motívumokkal vértezte fel Achilles-pajzsát, amelyek a nemzeti valóság felett állnak. A közösség olyan kényszerpályán halad, amelyben a legfőbb motiváló az intézmény önállósodása. Függetlenedik a nemzetállamoktól, föléjük vizionált érdekek jelentik az új motívumokat. A pajzs mintázata átalakult: közepén a világgal versengő, egységes európai állam rajzolódik ki. Ezt a politikai testet a »közösségi szellem« járja át, amely megteremti az egységes európai identitást. A gyakorlatban ez egy olyan politikai szervezet, amelyben a nemzeti politikák meghatározó szerepét átvette a gazdaság logikája, ahol a lakosság statisztikai számok halmaza, a jólét mértékegysége a GDP-arányos növekedés, mércéje pedig a központi irányterv. A »közösségi szellem« megerősítéséhez intézményes szimbólumokat találtak, ez pedig azt jelzi, hogy ez az új állam felülről építkezik. Erre példa az euró, amely inkább politikai, mintsem gazdasági szükséglet volt. Annak szimbóluma, hogy Európa még hatalmi tényező a világban. Európa mint önálló szereplő személyesedett meg az euróval és az uniós állampolgársággal, ez pedig egy sor másik kötelezettséget jelent majd a későbbiekben a részt vevő tagállamok számára. Ez az a kényszerpálya, amely új motívumokkal ellátott pajzsa mögé tereli a valódi közösségi akaratot. A kérdés az, hogy mennyire létezik európai identitás, mennyire lehet ezt szavakban közös kultúrára építeni, miközben a vallás, a nemzeti érdek, a nemzeti kultúra a brüsszeli retorikában a populizmus kategóriájába került át.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 76 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. május 21. 10:03
Nem értem mit kell itt állandóan ezzel a nemzetállami hülyeséggel foglalkozni. Kétszáz évvel ez előttig jól elvoltunk nemzetállam nélkül is. Amit "köszönhetünk" a nemzetállamok gondolatának az maximum Trianon. Egyszerűen ha egy autó, vagy telefon, vagy bármi előállításához egy fél földrész együttműködése kell, akkor az a bázis. A Bajor nemzet sem lenne sehol, ha nem Németország része. Ráadásul Magyarország fénykora is olyan időszakra esik, amikor a királyaink nem is beszéltek magyarul, ráadásul az országot is horvátok, magyarok, szlovákok, meg svábok alkották. Kétszáz éve a hülye liberálisok kitalálták a nemzetállam fogalmát, ami csak kárt okozott eddig. Bizonyította, hogy hülyeség. Nyugodtan elfelejthetnénk.
korona
2013. május 20. 20:15
Azon országok reménykedhetnek a túlélésben, amelyek élelmiszert állítana elő saját nyersanyagból. Ha nem engedjük, hogy innen bizonyos elemek erővel elszállítsák az élelmiszereinket, hanem mi adjuk el őket a világ piacain, akkor Magyarország helyzete nem rossz. Amit NAGYON meg kell tanulnunk, hogy az igérvényt mindig teljesíteni tudjuk, a MINŐSÉGET pedig MINDIG UGYANOLYAN SZÍNTEN TARTSUK!
korona
2013. május 20. 20:09
Talán azt kellene kikutatni (vagy nyíltan kimondani), hogy kiknek a kezében vannak a marionettek zsinórjai. Én sejtem és meg is vagyok erről győződve, hogy az a 300 hipergazdag család, akik az egész globalizációt vezényelik. Ezeknek többsége zsidó. Az itt begyűjtött javadalmak, pénzek mennek Izrael fegyverkezésére valamint az USA katonai kiadásaira, persze indirekt utakon. A "soha-nem-elég" jó példája az IMF név mögé bújtatott zsidó beruházási bankrendszer. Két világ örök harcának vagyunk kényszerű résztvevői.
Greffiti
2013. május 20. 18:16
Az eu-ban 5 éve nem tudnak mit kezdeni a válsággal, fogalmuk sincs a megoldásról. De nem is csoda. Az eu bizottság elnökének, martin sulcnak 8 általános iskolai végzettsége van, mert még leérettségizni sem tudott. Mo. jogi dolgaiban egy ujságíró turkál, stb. stb. Mit várhattok ilyen eu-tól. Az unió már halatt, utolsónak rúgja. Ezt látta meg OV és ezért igyekszik új utakat keresni, hogy ne legyünk megint a süllyedő hajón.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!