„Az EPP-frakció nem kér a Fideszből”, „Kizárják a Fideszt az Európai Néppártból?”, „Mégis kirakják a Fideszt?” – hangoskodott a baloldali sajtó az elmúlt hetek egyik politikai kacsája felett. S bár a konvergenciaprogram mai bejelentése és a túlzottdeficit-eljárás ügyében közelgő döntés okán várt lépés elmaradt, az eset több szempontból is szolgál tanulsággal.
Az Európai Néppárt (EPP) az Európai Parlament legnagyobb pártja 271 képviselővel. A Fidesz-KDNP pártszövetség ebből 14-et ad. Az összehasonlítás kedvéért: a Fidesz-KDNP több tagot delegál a Néppártba, mint a Néppárt-tag nyugati és északi szomszédaink összesen, és többet, mint Románia. Csak a német CDU-CSU, a francia jobboldal, a Spanyol Néppárt, Berlusconi pártja és a lengyel Polgári Platform delegál több képviselőt nála a néppárti frakcióba, amelyben 26 ország 44 pártja küld képviselőt. De ami még fontosabb: ez a 14 mandátum a Néppárt összes mandátumának több mint 5 százalékát jelenti. A Néppártnak és a hozzá közel álló egyéb frakcióknak is jelentős veszteség lenne ez.
Az, hogy az ellenzéki sajtó egy stratégiai szempontból kiemelten fontos időszakban megreptet valami hasonlót, önmagában nem téma, ez a dolguk. De kérem, amennyiben bárki úgy gondolja, hogy egy működő parlamenti párt egy működő demokratikus rendszerben a szintén működő politikai ellenfele számára tálcán kínálja fel összmandátuma több mint 5 százalékát egy mindennapos – vélt vagy valós – nézeteltérés miatt, az hagyjon fel a politikai újságírással, mert más rendszerben gondolkodik.