A feje tetejére állított szólásszabadság

2013. március 26. 20:57

A náci beszéd ma azért erősödik fel, és ér el elviselhetetlen mértéket, mert a szólásszabadság torzan érvényesül.

2013. március 26. 20:57
Szigeti Tamás
Szuverén

Karsai Lászlóval szemben a Jobbik jó hírnév megsértése miatt indított pert. A parlamenti párt azt sérelmezte, hogy a történész »neonácinak« nevezte a pártot egy televíziós műsorban. Az ítélkező Takács Péter Attila bíró ezt öncélúnak és indokolatlannak (sic!) minősítette, és elmarasztalta a történészt. Nem ez az első eset, amikor szélsőjobboldali csoport kéri ki magának a fasiszta vagy neonáci megnevezést. Egy rádiós műsorvezető a szélsőjobboldali motoros társasággal szemben veszített pert, akiket lefasisztázott. Elfogadhatatlan az, hogy a bíróság szerint egy parlamenti pártnak ugyanolyan jogilag védendő a hírneve, mint egy magánszemélynek. Egy parlamenti párt csak a nyilvánosságban él, a választók szavazataiért küzd, nincs emberi méltósága (ami a jó hírnév alapja emberek esetén) vagy legitim anyagi érdekei (ami a cégek jó hírnevének védelmét – korlátozottan – megalapozza). Elfogadhatatlan az is, hogy a bíróság egy politikai pártról alkotott politikai vélemény igazságtartalmát vizsgálja. Értelmezhetetlen az a bírósági kérdés, hogy egy politikai véleménynyilvánítás »indokolt-e«, ahogyan az is, hogy egy pártról véleményt alkotni »öncélú-e«. A szólásszabadság lényege, hogy nem kell indokolni azt, mi valaki véleménye, és mi a célja annak közlésével.

Érdemes azonban messzebbről kezdeni, mert az ügynek Karsain túlmutató jelentősége van. Hogy van az, hogy a jog nálunk elsősorban a rasszistákat védi? (...)

Érdemes visszatekinteni, hogy mindez Magyarországon hogyan érvényesült. Az 1992-es alaphatározat óta a szélsőjobboldali véleményformálók nem tetszeleghetnek mártírszerepben, törvény nem tiltotta véleményük kinyilvánítását. Az ügyészség egészen odáig ment, hogy még határesetekben sem kezdett el nyomozni a szólásszabadságra hivatkozva. A két évvel ezelőtti Tyirityán-eset vagy a például a cigánysoron vonulás előtt a paramilitáris csoportokat uszító szónokok ellen még eljárás sem indult. Ez a szólásvédő attitűd viszont már mintha nem is létezne más esetben. Hiába tette a közszereplők bírálhatóságát magasra az AB már 1994-ben, a gyűlöletbeszéd-határozathoz hasonló módon tágan értelmezve a szólásszabadságot, a közéleti vita terén ez akadozva érvényesült. A sértődős közszereplő vagy a megbántott politikus a bíróságokon sokszor megértő fülekre talál. Ma ott tartunk, hogy a szólásszabadság védelme ahelyett, hogy még a nácikra is kiterjedne, inkább rájuk korlátozódik. A Karsai-ügy a maga furcsa módján szimbolizálja ezt az abszurditást. Az antiszemita pártot, motoroscsoportot vagy aktivistát nem lehet érzékenységében sérteni és annak nevezni, amit a kritikus gondol róla, de a szélsőjobboldaliak roma polgárok likvidálására való felszólítása elfogadható. Az az ügyészség, amely a melegfelvonulás fizikai megtámadására uszító szélsőjobboldali blogger ellen még eljárás megindítását is szükségtelennek tartja, az perli a filozófust, aki az ügyészség pártatlanságát megkérdőjelezi.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Thomas Müller
2013. március 27. 11:40
Vagy a bíró téved, vagy Szigeti ebben az ügyben, ti. hogy egy parlamenti pártnak jogilag van-e jó hírneve. Szerintem van, szerintem is büntethető dolog nagy nyilvánosság előtt egy történésztől, ha egy pártot nácinak vagy kommunistának nevez, ha nem az. Egy pártnál ugyanis lényeges szempont, hogy bizonyos politikai nézetű emberek egy csoportja alkotja azt.
Agnieszka
2013. március 27. 09:10
Úgy gondolom, h. aki nem képes akár ellenfeleinek gyászában legalább valamilyen mértékben osztozni, nehezen várhatja, h. az ellenoldaliak az ő fájdalmát jogosnak ismerjék el, s kollektíve valamilyen felelősség létét elismerjék és viszont. Sokat gondolkodtam azon, h. a deportálás embertelen lefolyását látva, igaz, a háború 3. évében, mikor már oly sok családnak volt vesztesége, s folytak a bombázások, de mégis, nem kellett volna-e a keresztyén közösségeknek valamilyen kollektív ellnállást kifejteni a vonatok kifutása elen. Ez, mint tudjuk, nem történt meg,de sok kisember, egyház, tette, ami akkor nem is tűnt lehetségesnek, de mindenesetre életveszélyes volt. Ugyanakkor felmerül a kérdés, vajjon, ha fordítva történik, most örök keserűséggel telt szívű zsidó honfitársaink mit tettek volna? Valószínűleg ugyanazt, amit a magyarok. Keserű, de látni kell, h. az emberek 4-5%-a hajlandó elveiért az életét, sőt, gyermekei életét is, kockáztatni. Ehhez képest, véleményem szerint a magyar nép egyáltalában nem vizsgázott rosszul, sőt.
OmegaMale
2013. március 27. 08:43
"A náci beszéd ma azért erősödik fel, és ér el elviselhetetlen mértéket, mert a szólásszabadság torzan érvényesül." A nácizást a közeszédben már megint kik tartják életben.... ? Hol torzul a szólásszabadság ott, ahol a szólásszabadság torzulásáról is lehet szabadon szólni? ;D Mikor lesz már a jobboldalnak annyi lelki ereje, hogy SZÓ NÉLKÜL elmegy az ovis libisk mellett, csöndben ?
hátakkor
2013. március 27. 08:13
Jobbiknak leginkább azért kell bírói itélet arról, hogy nem neonáci ( tényleg nem az), mert a párizsi béke tiltja a náci szervezeteket. Karsainak történészként a történelemmel kéne foglakoznia. Mint magán ember minősítgethet, de akkor álljon ki a szavaiért. Közben 90 ezer lájkkal 1 millióan küzdenek a sajtószabadságért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!