Ciprusi geopolitika

2013. március 21. 21:05

A ciprusi válság világosan mutatja, hogy az euróövezet ún. déli szárnyának problémái strukturálisak, és az adott intézményi rendszeren belül megoldhatatlanok.

2013. március 21. 21:05
Molnár Gusztáv
Világnapló

Nem világos, miért kellett Brüsszelnek (mindenekelőtt Németországnak) engednie, amikor 2004-ben Görögország megzsarolta: vagy beveszik Ciprust is, vagy a volt kommunista országok sem léphetnek be. A britek persze támogatták a dolgot, mert mindig is az volt az álláspontjuk, hogy minél nagyobb és inkoherensebb az EU, annál jobb. És az EU-tagság – okoskodhattak – majd minden bizonnyal visszaszorítja az orosz befolyást is egykori gyarmatukon, ahol még mindig két katonai bázisuk van. Tavaly is, amikor az EU Ciprus megsegítéséről tárgyalni kezdett, az angolok egy külön, kétoldalú segélycsomagot helyeztek kilátásba, nehogy Ciprus »meggondolatlanul« Moszkva karjaiba vesse magát.

Szó sincs itt meggondolatlanságról. A ciprusiak az oroszokkal őket összekapcsoló szoros és komplex – civilizációs-vallási-érzelmi-pénzügyi, egyszóval geopolitikai – kötelékek miatt sokkal jobban érzik magukat Oroszország, mint az EU »karjaiban«.

Most már csak az a kérdés, hogy az Ausztria, Hollandia, Finnország és Szlovákia által támogatott Németország, és a »német tömb«-höz a jelek szerint csatlakozó Franciaország, egyszóval az EU magövezete következetes marad-e, és tovább halad-e azon az úton, amelyen március 15-16-án elindult, és levonva a konzekvenciákat, hagyja, hogy Ciprus kimanőverezze magát az euróövezetből. Vagy enged a »Nyugat« geopolitikai érdekeit szem előtt tartó angol-amerikai nyomásnak, és »megmenti« a szigetországot – Oroszországtól.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tündér_Lala
2013. március 22. 10:26
Ja kérem... A nyugat pénzhatalmai saját hülyeségük terheit ráterhelték a társadalmakra, egy sor országot végső romlás közelébe juttatva. (Bajba került bankok (döglött papírokkal), segítséget nyujtó állam, amely szintén bajba kerül a megnövekedett adósságállomány miatt, amelyeket a felemelt kamatterhekkel még tovább löknek a katasztrófa felé. Ez elöbb utóbb hatalmi vákumot termet, ahová más hatalmak betehetik a lábukat.Azt hiszem természetes következmény.
Senye Péter
2013. március 22. 08:41
Az oroszok követik régi hagyományaikat, haladnak dél felé. Nemsokára a Sipka szorosban minden megint csendes lesz.
marko11
2013. március 22. 08:30
Egy alulnézeti olvasat: kurvára nem érdekes, hogy a ciprusiak mit akarnak, ez egy nagyhatalmi (pénzügyi) játszma.
Soma
2013. március 22. 07:18
Ciprusba kell exportálni az MSZP-t és Bajnait, valamint a Lalát! Ők majd oda navigálják Ciprust, ahová az szeretné, aki többet ad nekik. Amúgy meg minden, amiben tömbösödnek az erősek, rossz a gyengéknek. Ez az egész folyamat évek óta egy irányba mutat, a "pénzügyi válság" kifejezés magában hordozza a szándékot és a lehetséges megoldást is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!