Milyen lesz az új pártrendszer?

2013. március 26. 20:22

A hazai pártpolitika 2006 óta forrongásban van.

2013. március 26. 20:22
Csizmadia Ervin
NOL

Azt hiszem, a jövő pártrendszerét négy blokk képezheti. Ezek közül kettőnek a státusa látszik viszonylag stabilnak. Ez a kettő a kormányzó Fidesz és a „fél-rendszerellenzéki” Jobbik. A jelenlegi mozgások alapján úgy tűnik, mindkét pártnak stabil bázisa van, s ezt sem nagyon növelni, sem nagyon „lefaragni” nem tudja. A Fidesz a közvélemény-kutatások szerint stabilan őrzi vezető helyét a pártok rangsorában, s ilyen helyzetben nemigen szoktak gondolkodni látványos újításokon. A Jobbik esetében –más okból – szintén nem várható látványos elmozdulás. 

Ezzel szemben teljes újradefiniálás alatt áll a mérsékelt ellenzéki térfél. Itt most – az önmagát stabilizáló MSZP és a párttá alakuló Együtt 2014 mellett – újonnan megjelenő, vagy éppen a megalakulást bejelentő pártok és mozgalmak gazdag burjánzását látjuk. A folyamat már mostani fázisában is felülírja az 1990-2010 közötti mindenkori ellenzékiség struktúráját, hiszen ebben a periódusban mindig volt egy nagy ellenéki párt, amely maga mellett tartott minimálisan egy szatellitpártot. Ez a képlet most látványosan változik, hiszen most már két meghatározó alappárt van, s ezeknek külön-külön is vannak szatellitpártjai. 

De ez a helyzet a folyamatnak – érzésem szerint – csak átmeneti állomása. Egyáltalán nem biztos ugyanis, hogy tartósan fennmarad a két alappárt – sok-sok szatellitpárti viszony. Sőt, ennek az ellenkezője valószínű, pontosabban logikus. Magyarán arra számítok, hogy az elkövetkező hónapokban nemcsak a nagy ellenzéki pártok körüli „bolygó” pártok száma növekszik, hanem arra is, hogy elkezdődik ezen új pártok integrálódása a két alappártba.

Ezzel pedig létrejöhetnek egy viszonylag stabil négypártrendszer alapjai. Ennek az egész magyar demokrácia konszolidálódása szempontjából volnának előnyei. Például az, hogy egy ilyen struktúra lezárhatná – legalábbis egy időre – a magyar pártrendszer 2006 óta tartó „átmenetiségét”. Vannak persze előnyei a sok-sok új pártra épülő sokpártrendszernek is, legnagyobb hátránya azonban a szétaprózódás és az áttekinthetetlenség. Az európai példák is azt mutatják: négy párt bőven elegendő a társadalom tagoltságának lefedéséhez.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. március 27. 07:26
" négy párt bőven elegendő a társadalom tagoltságának lefedéséhez." Persze. Két nagy baloldali párt és kettő másik tőlük balra. Az lehet, hogy a szerzőnek ez az elképzelése a társadalomról, de azért nem biztos, hogy az az üdvözítő, ha egy országban négy baloldali párt van, amik közt csak árnyalatnyiak a különbségek. Az a baj, hogy az ilyen baloldali gondolkodók tényleg meg vannak arról győződve, hogy csak azok a normális emberek, akik szerint egyedül a szocialista gazdaság és társadalompolitika a normális, miszerint el kell venni a gazdagoktól és abból állami szolgáltatásokat (állami egészségügyet, stb.) kell fenntartani. Pedig ez nem így van.
cutcopy
2013. március 26. 23:37
Ezt a semmire nem vezető ostobaságot térfogatnövelésből vagy minek írtad Ervin..?
states
2013. március 26. 22:05
Az új pártrendszer lényege az lesz, hogy miután a szocik jövőre is buknak minden közvélemény-kutató szerint, megindulnak a teljes megsemmisülés felé, és a helyükön végre létre jöhet egy nemzeti elkötelezettségű szociáldemokrata párt.
bini
2013. március 26. 22:04
Balodalon is megjelenik több párt és ezzel a maszop utodpárti hegemoniája megszünik. Az, hogy ez most osztodással jőn léttre egy dolog. Majd a programjuk dönti el, hogy melyik párt lesz tiszta baloldali szocialista és melyik balliberális. Mit kell ezen annyit agyalni. A szocik egy europai typusú baloldali párt az E-14 eddig úgy néz ki, hogy neoliberális tengerentuli oriántságu demokrata párt. Az, hogy a magyar társadalom melyiket fogja preferálni majd kiderül, de a balliberális alakulatot elzavarták húsz év után (szdsz) nem kértek belőle. Mivel lényegileg a szocikat is az Ő halálos ölelése roppantotta össze és miatuk nem tudtak megujulni a rovásukra írható. Ezért ez a nagy baloldali összefogás és szövetségi politika semmi jóval nem kecsegtett az elözmények miatt. Ha netán kormányzó erők is lennének ott folytatnák, mint az mszp-szdsz koalició abbahagyta. Ezért felesleges Csiuzmadiának bármilyen két baloldali gyüjtőpártról ábrándoznia, mert az egy párt ténylegesen és semmi újat nem hoz a magyar politikai palettán érdemileg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!