„A korábbi portugál kormányfő országával szerencsénk van, mert könnyen összehasonlítható Magyarországgal. Portugália egy konkrét ügyben pedig elképesztő hasonlóságot mutat: túlzottdeficit-eljárás. Ez az érthetetlen uniós szörnykifejezés annyit tesz, hogy egy adott állam bevételeihez képest éveken keresztül többet költ, mint amennyit az uniós államok által kialkudott szabályok megengednek. Nézzük az ország utolsó bő tíz évét. Portugália ellen 2002-ben indult túlzott deficit-eljárás, ezért 2003-ban és 2004-ben a hiányt elvileg, papíron 3 százalék alatt tartották (utólag láthatjuk: valójában nem!). 2005-től azonban újra a bűvös 3 százalék fölé kerültek (6,2%), 2006-ban is csak 3,9 százalékra vitték le a hiányt. Aztán itt is jöttek a »trükkök százai«, Portugália 2007-ben a maga 2,6 százalékos hiányával már az első »megfelelőnek látszó« év után 2008-ban kikerült az eljárás alól. Köszönhetően az első Barroso vezette Bizottságnak. Egyszerűen annyit mondtak, hogy 2007-ben sikerült a mutatvány, 2008-ra és 2009-re is hitelesen és fenntarthatóan vitték le a hiányt.
Utóbb azonban kiderült pár a trükk: Madeira-sziget adósságait egy kicsit kihagyták a könyvelésből, így aztán utóbb rögtön kiderült a »fenntarthatóság és a hitelesség« hiánya, 2008-ban például 3,6 százalékos volt a hiány. Persze még 2007-ről is kiderült pár évvel később, hogy nem volt meg a 3 százalék. Viszont legalább a szomszéd országból jövő Almunia mindent elnézett. 2010-ben aztán, mikor mindez mindenki számára világossá vált, a világválság okán már újra ment az eljárás a puszira kiengedett portugálok ellen.
Hogy mi a helyzet napjainkban? Barroso (!) a minap további haladékot adott a szociáldemokraták által vezetett (a főbiztos is e párt, az ottani jobbközép színeiben volt kormányfő) országnak, így már csak 2015-re kell teljesíteniük a három százalék alatti hiány feltételét. Az elmúlt években Barroso, ha kellett, akkor a csőd lehetőségét tagadta hazájával kapcsolatban, ha kellett, akkor a Portugáliát lefokozó hitelminősítő ügynökségeknek üzent, egyszerűen annyit: »mi jobban tudjuk«.”