Ciprus és az EU-IMF unortodoxiája

2013. március 18. 08:40

Az elmúlt években nagyon megváltozott a világ, újabb és újabb tabuk dőlnek le a pénzügyi rendszerben.

2013. március 18. 08:40
Balogh Ákos Gergely
Mandiner

A hétvégén hosszas tanácskozás után az eurozóna pénzügyminiszerei megállapodtak Ciprus mentőcsomagjában, így az ország 10 milliárd eurós forráshoz juthat, amiből konszolidálhatja a görögországi veszteségei miatt megrogyott bankrendszerét, és elkerülheti a májusra prognosztizált államcsődöt. A segítségnek azonban ára van, a trojka (az EU, az Európai Központi Bank és az IMF) meglehetősen kemény feltételek mellett vállalja csak az ország megsegítését. A társasági adó 10-ről 12,5%-ra emelése (amit – vélhetően az MTI hibája nyomán – sok helyen, így például a hvg.hu, az Index és azOrigo hírében is tíz százalékpontos emelésként emlegetnek) és a kamatadó megduplázását nevezhetjük akár ortodox intézkedésnek is, de az EU-nak/IMF-nek nincsenek elvárásaitípusú érvelést így sem erősítik.

Sokkal érdekesebb a trojka ugyancsak unortodox megoldása, miszerint egyszeri illetéket vetnének ki a bankszámlákra (alighanem azért, mert nem szívesen költenének a Cipruson elhelyezett külföldi, elsősorban orosz tulajdonú betétek védelmére, amik ugyancsak jelentős részesedéssel bírnak a teljes banki állományból). A 100.000 euró alatti betétek esetében 6,75%, az afölöttiek esetében 9,9% lenne az illeték mértéke. A betétek megcsapolása az eddigi mentőcsomagok esetében tabunak számított, és most is azt ígérik az EU illetékesei, hogy többször nem kerül sor hasonlóra. Különösen a 100.000 euró alatti betétek megsarcolása érdekes, mivel ezeket elvileg EU-szerte betétgarancia védi. Így az az abszurd helyzet állhat elő, hogy az állami és uniós garancia ellenére, éppen uniós nyomásra veszítenek értékükből a kisbetétesek megtakarításai, ami aligha tesz jót a bankrendszerbe vetett, sokat emlegetett bizalomnak.

A szombat hajnali megállapodást már most többen kritizálták. Martin Schulz, az EP szocialista elnöke szerint alapvetően helyes ugyan a bankok ügyfeleinek bevonása a konszolidáció terheinek viselésébe, azonban a 25.000 euró alatti betétekre nem kéne vonatkoznia az intézkedésnek. A ciprusi parlament vasárnapról mára halasztotta a döntést, és ugyancsak kétséges, hogy összejön-e a többség a jobboldali elnök által vállalt megállapodás mögé, három párt már bejelentette, hogy nem fogja támogatni azt. A döntésnek márpedig ma meg kell születnie, hogy a mai banki szünnapot követően a pénzintézetek holnap reggeli nyitása előtt levonhassák a számlákról az illetéket. Ha késlekednek, akkor alighanem óriási betétkivonási hullám indul meg holnap. A ciprusi bankautomatáknál már így is sorban álltak az emberek a hétvégén, ezért a bankok azonnali, 400 eurós készpénzfelvételi limitet vezettek be.

Hogy milyen hatással lesz a ciprusi, uniós-IMF-es unortodoxia az eurózónára, azt ma még aligha lehet megmondani, de ez a lépés újabb biztos jele annak, hogy az elmúlt években nagyon megváltozott a világ, újabb és újabb tabuk dőlnek le a pénzügyi rendszerben. Mert amikor baj van – és az mostanában van éppen elég –, akkor valakinek állnia kell a számlát, csak az a kérdés, hogy kivel fizettetik meg a baj elhárításának költségeit. Ott van például a devizahiteles végtörlesztés hazai példája. Ott a svájci frank alapú hitelek 180 forintos törlesztési árfolyama azt jelentette, hogy egy 160-as HUF/CHF árfolyamon folyósított hitel esetén, ha a végtörlesztés időpontjában 230 forint körül állt a frank, akkor a frankonként 70 forintos árfolyamveszteségen 20:50 arányban osztozott a hitelezett és a bank. Az állam közvetlenül ugyan nem vállalt részt e veszteségben, de azzal, hogy adómentessé tette a végtörlesztési céllal adott munkaadói juttatásokat, maga is lemondott valamennyi költségvetési bevételről.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kövérlaca
2013. március 18. 14:35
Az uniót meghágta az orosz oligarcha maffia,ez a csőd oka,saját magának adott 30 milliárdos kölcsönt miután átvette a bankok irányítását,HAHA!
Csigorin
2013. március 18. 13:39
Az allamcsod elkerulese vegett??? Mar bocsanat, de ha egy kormany rateszi a kezet a bankbetetekre, az maga az allamcsod.
bini
2013. március 18. 12:59
Azért bevillant, hogy hazánk elleni össztüz és támadás inditórugoja többsikú, ami összeér és több érdeknek is kedvez, és hasznot hoz mint elterelő hadmüvelet. Belpolitikai a ballibeknek akik verték a dilit és a média fősodrába tolta hazánkat. Ez kedvez az eu-nak és egyes országainak is, mert nem kell a saját pénzügyi és gazdasági problémájuk miatt a társadalmi elégedettlenséggel foglalkozni, hanem mutogatni lehet és magyarország példa statuálásával csitittani a tömegeket. Elterelni a fígyelmet a ciprusi eseményekről, mivel feltehetően a banki mizéria átterjedése előtt elterelni a fígyelmet és másra fokuszálni. Valamint a Magyarországi jelenlegi gazdasági és pénzügyi gyakorlatról elterelni a fígyelmet nehogy másoknak példa legyen, s ha kell ezt a kormány elmozditása árán is megtenni, mert akkor a "gennyes gocot" kivennék és mehetne minden a megszokott kerékvágásba és szépen belesímulna az eun belül a rá kirott szerepbe. A keleteuropai új országok gyarmati létbe, a nyugati régi államok meg szociális biztonságuk védőhálok megnyírbálásába. Ki van ez találva és semmi nem történik csak úgy, mindenek oka van. Eddig Magyarország az a rebbelis aki megprobál kitörni és a hurkon lazitani és őnálló utra lépni. Ezt lassan három éve a kötelek egyenkénti elvágásával végzi rendületlen következeteséggel. Mivel nagyon messze jutott ezért most van itt az ídő, hogy megakaszák és ehhez minden eszköz engedélyezve lett. Ezt azért tehetik, mert nálunk találtak rá egy olyan kollaboráns komprádor politikai és gazdasági ellittre akik nem az ország érdekei mentén politizálnak, hanem saját egyéni gyarapodásukat mellett a politikai hatalmat is első számú céljának tekinti még a társadalom és az ország érdekeivel szemben is. Érdemes szélesebb kontexusba helyezni a történéseket.
duzur
2013. március 18. 12:12
Hát bizony engem is meglepett, hogy már "szegény" adóparadicsomok is becsödölnek...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!