Amikor minden ideköt

2012. december 03. 13:41

Egyre több fiatal tervezi, hogy kar­rierjét, majd később egész életét külföldön folytatja.

2012. december 03. 13:41
Flick László
Magyar Hírlap

„Egyre több fiatal tervezi, hogy kar­rierjét, majd később egész életét külföldön folytatja. A kint letelepedők számának növekedése rámutat arra, hogy valódi társadalmi problémát jelent a kivándorlás. Az utóbbi időben nőtt az általános érdeklődés a külhoni munka iránt. A felnőttek közel egyötöde tervezi, hogy külföldre megy, ami a valaha mért legmagasabb arányt jelenti, és 2005 óta növekszik a valóban kivándorlók száma is. A gyorsuló folyamatot jól mutatja, hogy 2010 és 2011 között a növekedés mértéke elérte a 10 ezer főt – csak Németország irányába.

Sokrétű az okok rendszere, amely az »itthon maradni vagy külföldre menni« dilemma mögött húzódik, hiszen mindenki mást jelöl meg a motiváció fő forrásának. Talán nem is általános, hanem egyéni értékítéletek azok, amik arra késztetik az új generációt, hogy a külföld felé vegye útját. Egyesek anyagi és jóléti megfontolásokra, mások a kellemesebb társadalmi légkörre hivatkoznak.

A döntés mögötti különféle okok közös nevezőjét minden esetben a Nyugat jelenti, hiszen mérceként, viszonyítási alapként tekintünk rá. Egyes becslések szerint négy-ötezer orvos vándorolt külföldre az utóbbi időben, többségük fiatal szakorvos. Nem meglepő, hiszen van rájuk kereslet, csábítják őket, a nyugati »agyelszívás« pedig súlyos gondot jelent az ország számára.

A kivándorlók döntéséhez hozzátartozik az is, hogy az önmegvalósítás fogalma mára leszűkült a minél kényelmesebb életvitel kialakítására és a minél sikeresebb karrier felépítésére, ami így még inkább felerősíti a külföld hívószavát. Az intenzív kivándorlási hajlandóság közepette pedig az olyan kormányzati stratégiai intézkedés, mint az állami ösztöndíjszerződés (amelynek tartalmát szokás »röghöz kötésnek« csúfolni), nem örvend túl nagy népszerűségnek. Talán azért sem, mert - jellemző módon - az eddig megszokott nagymértékű szabadság mellé kötelezettségeket fogalmaztak meg. Teljes röghöz kötésről egyébként sem beszélhetünk, inkább a tanuló időszakot követő szükséges, ideiglenes fékről, amely lassítja az ország aktív dolgozói kiüresedését.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2012. december 03. 22:10
Amiről nem szoktak beszélni, az a kivándoroltak gyermekei. Mert amíg az a gyermek nem kezd közösségbe járni, addiga gyanútlan szülő azt hiszi, hogy természetesen magyar lesz a gyermeke is, mi más lehetne? Aztán jön a meglepetés. Sorozatban. A legrosszabb az ún. másodgenerációs gyermekek sora. A harmadik generáció, ha maradnak, már nem vallja magát semmilyen nyelven sem magyarnak. Azt mondja, a nagyszüleim magyarok voltak.
kérdés
2012. december 03. 21:42
Egy pillanatra álljunk csak meg. Az az elvándorlási hullám, ami részben természetes volna, más értelmezést nyert a Vasfüggöny miatt. Sokáig természetes volt, hogy tanulmányokat idegenben végeztek, voltak céhek, szakmák, ahola külföldi tanulóévek kötelezők voltak. Ugyanígy a házasodási, katonásdi, zsoldosi okok is. No, meg az elbujdokolás. A Vasfüggöny természetellenes fordulatot hozott a természetes népességvándorlási kedvben. Jött az emigráció, a disszidálás. Igen nagy hullámokban. Aztán megint egy nyugodtabb periódus következett, amikor a sváb lakosság kezdett hivatásszerűen pendlizni német területre, s vitte a lendület a többi nemcsak egyszerűen boldogilni, hanem gazdagodni vágyót. No meg a szerencsét próbálók hada is nőtt. Aztán a hétvégi prostitúció, turistabűnözés már szinte szakmává vált. Kőmíves, használható a mi megyénkben nincs már itthon. Csak a németeknél. Ki marad? Ki jön vissza? Csak úgy, mint mindég. Egy részük marad, egy részük visszatér. Nem ez lesz a legnagyobb veszteségünk.
Wazze
2012. december 03. 19:09
"Egyesek anyagi és jóléti megfontolásokra, mások a kellemesebb társadalmi légkörre hivatkoznak." Ez egy faszság! Aki kimegy, az mindenki az anyagi okok miatt tette meg! "Társadalmi légkör..." Hülye!
Wazze
2012. december 03. 19:07
"A felnőttek közel egyötöde tervezi, hogy külföldre megy, ami a valaha mért legmagasabb arányt jelenti" De aggodalomra nincs ok! Orbán megvédi a zsidókat! Csak tudnám, ha senki nem marad itthon, ki a fene fogja kitermelni a 168. zsidó kárpótlást?!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!