2006 ősze és a politikai felelősség

2012. november 15. 15:16

Magyarországon 2006 őszén, mindenekelőtt október 23-án semmi nem úgy működött, ahogy azt egy jogállamtól elvárnánk.

2012. november 15. 15:16
Haza és Haladás
Haza és Haladás

„A tévészékház ostromának éjszakáján a rendőri vezetők nem tudták biztosítani, hogy néhányszáz randalírozó ne arathasson győzelmet a kivezényelt rendőrök felett, hogy ne tudják elfoglalni az elvileg kiemelkedően védendő épületet. A kormányzat az alapvető feladatukat ellátni képtelen, egymással rivalizáló rendőri vezetőket pedig nem leváltotta, hanem kifejezetten elismerésben részesítette. Az ellenzék eközben kimondatlanul is a tüntetők mellé állt, legitimnek beállítva a kormánnyal szemben bármilyen eszköz alkalmazását. Ebben a környezetben joggal érezhette azt egy-egy közrendvédelmi rendőr, hogy a kormány és az ellenzék egyaránt cserben hagyta, saját testi épségének védelmében csak a puszta erőszakra hagyatkozhat. Ezt az érzetet aztán tovább erősítette a rendőri vezetőknek az azonosító viselésének mellőzésére vonatkozó engedélye, valamint a számos rendőr által elszenvedett sérülés híre is. A legveszélyesebb gyúelegy állt össze ezzel, ami lelkileg megágyazott olyan rendőri jogsértések elkövetésének, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa Magyarországon.

A helyzet kialakulásában – és ezzel a jogsértések megtörténtének lehetővé tételében – kinek-kinek akkori lehetőségeihez mérten van meg a politikai felelőssége. Mivel a rendőrséget a kormányzat irányítja, a felelősség döntő részét, de nem az egészét az akkori kormánynak kell viselnie. A kormányzat részéről hiba, sőt, morális értelemben bűn volt az, hogy a törvények adta irányítási lehetőségeivel nem élt: amikor a televízió élőben adta az Astoria környéki tömegoszlatást, kellett volna lennie felelős politikai vezetőnek, aki azonnal leállítja a vétlen, békés tüntetőket is érintő erőszakot. Súlyosbítja a kormányzat felelősségét – és egyben a demokratikus elkötelezettség problémáját sokak szemében okkal vetheti fel –, hogy a jogsértések elismerése és reparációja elmaradt. Ezen pedig az sem enyhít lényegesen, hogy utólag a rendőrségi törvény módosításával (független panasztestület, a jogorvoslati rendszer és a tömegoszlatás újraszabályozása, az azonosító szám feltüntetésének erős előírása) a kormányzat hallgatólagosan a történtek sok konzekvenciáját levonta. Nem elhanyagolható ugyanakkor az ellenzék felelőssége sem, mivel a Gyurcsány-kormány bármi áron való eltávolításának célját kitűzve olyan politikai hátországot adott a rendbontóknak, amely nélkül az események aligha eszkalálódtak volna. A rendőrséggel szembeni általános bizalmatlanság keltése, ezzel pedig a közrendvédelem gyengítése a Fidesz részéről pedig még a 2010-es kormányváltást követően is folytatódott, amikor a semmisségi törvényben deklarálta az új kormánytöbbség, hogy a rendőr szinte fogalmilag hazudik.

Magyarországon 2006 őszén, mindenekelőtt október 23-án semmi nem úgy működött, ahogy azt egy jogállamtól elvárnánk. A politikai baloldal tagadta vagy jelentéktelenítette a jelentős számú és súlyos rendőri túlkapásokat, míg a politikai jobboldal szabadságharcosokká stilizálta a rendbontókat. A kormányzat nem vagy csak kis mértékben és elkésve vállalta a politikai felelősséget a rendőri vezetés hibáiért, a jogsértések reparációját pedig nem biztosította, eközben az ellenzék kiengedte a politikai karanténból a szélsőjobboldali rendbontókat, illetve hatalmi számításból hagyta, hogy a rendőrségbe vetett közbizalom súlyosan erodálódjon. Az egésznek pedig a magyar demokrácia látta kárát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 147 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Thomas Müller
2012. november 16. 08:08
Ez a szöveg megpróbál egyensúlyozni, de közben hasonlóan elfogult, mint Gyurcsányék. Milyen rendbontókról beszélnek ezek, mikor a rendbontók az emberek 1-2%-át tették ki? Minden rendőr hazudott 2006-ról, de ez nyilván nem jelenti azt, hogy mindig hazudik. A Fidesznek semmi köze nem volt a rendbontókhoz, azok nálunk demokratikusabb országokban sokkal keményebbek szoktak lenni.
brabant89
2012. november 16. 00:30
Egy kicsit meglep a Haza és haladás profizmusa, ők vagy nagyon ügyesen hazudnak, vagy pedig tényleg előrelátó, okos politikusok. Nem lennék meglepve, sőt, ezután már várom, mikor ítélik el Gyurcsány 20 millió román állampolgárral riogató 2004-es népszavazási kampányát. Ha nem tévedek, ez sem várat már sokáig magára.
ballada
2012. november 16. 00:15
Ámerika több vasat tart a tűzben ,bajnai meseháti ludmilláék ,mindegyik járt ámerikában jó tanácsokért ,Werber elvtár még nem tünt fel ,de lehetnek meglepetések ,itt van az Árgyán kicsit hezitál ,de megvásárolható ,,,balodal mocsár puffog készülnek a hatalom át vételre.
Charlie Chan
2012. november 15. 22:15
A Ha Ha undorító helyezkedése. Pl. kezdhették volna valahogy így, amikor indultak, nem össze-vissza hazudozással és az ország lejáratásával. OK hogy kell a hatalom, persze, csak azt enm értem, hogy az összesíbolt milliárdok mellé minek? vagy Szigetvárinak kell?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!