Ez az EU igazi drámája

2012. november 29. 08:50

A támogatás, ami főként a kohéziós alapokat és az agrártámogatásokat foglalja magába, mindössze azt jelentené, hogy a globális tőke az általa innen kamatként és profitként kivont erőforrások egy csekély részét juttatná így vissza.

2012. november 29. 08:50
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A perifériák integrálása tehát teljes kudarccal zárul, és ennek végső oka nagyon egyszerű. Európa uralmi körei  a hetvenes évekig képesek voltak az 1933-as Roosevelt-féle »New Deal« mintájára új egyezséget kötni a globális tőkével. E megállapodás lényege, hogy a tőke fizet elég adót és elég bért ahhoz, hogy a centrumtérségek történelmileg megszokott életnívója megtartható legyen, s a déli és keleti perifériák lassú felzárkózását is hajlandó megfinanszírozni.

Ez utóbbi azt jelenti, hogy a perifériákról éppen a globális tőke által  kiszivattyúzott erőforrások töredéke azért visszajuthat a perifériákra. Persze csak nagyon célzott módon. A nyolcvanas évektől kezdve azonban Európa meghatározó tőkés körei fokozatosan felmondták ezt az alkut. Globális mozgásterük kitágításával olyan profitokhoz jutnak ugyanis az Európán kívüli perifériákról, hogy az európai centrumokban egyre kevésbé hajlandók adót és bért fizetni. Az állam és annak polgárai ott is elindultak az egyre veszélyesebbnek látszó lepusztulási lejtőn. A déli és keleti perifé­riák felzárkózásának kérdése és további támogatásuk már szóba se kerül. Újra hangsúlyozzuk azonban, hogy valójában ez a támogatás, ami főként a kohéziós alapokat és az agrártámogatásokat foglalja magába, mindössze azt jelentené, hogy a globális tőke az általa innen kamat (adósságszolgálat) és profitként kivont erőforrások egy csekély részét juttatná így vissza. (Az »etetni is kell a birkát, ha nyírni akarjuk« mintájára.) A 2014 és 2020 közötti időszak költségvetési döntéseinek látványos kudarca azt igazolja, hogy sem a valóságos hatalmat gyakorló tőkés körök, sem a nevükben az uralmat gyakorló »birodalmi adminisztrátorok« nem értik, vagy, ami még rosszabb, nem akarják érteni a helyzetet. És ez az igazi dráma!”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2012. november 29. 11:58
"Újra hangsúlyozzuk azonban" "Bogár László: Ez az EU igazi drámája" Ó mondd bogaram hány Bogár László él e sártekén? Vagy királyi többesben csacsogsz? Napóleon komplexus?
bolá
2012. november 29. 11:20
John Maynar Keynes – nyugodtan le lehet írni e nevet. A hatékony kereslet érdekében növelni kell a munkajövedelmek arányát a tőkejövedelmekkel szemben. Ez a tőkejövedelmek szempontjából is célravezető, mert igaz, hogy az aránya csökken, de a növekvő összjövedelemből következően a nagysága nő.
files32
2012. november 29. 10:51
Ajánlom mindenkinek,hogy esténként idióta CIA ügynökös,Berényis sorozatok helyett kapcsoljon át az Echo tv-re. (nem akarom reklámozni,de itt néha igazat mondanak,még ha fáj a kormánynak akkor is) Boros Imre és Bogár László érthetően magyarázza a globális gazdaságot. Ugyanitt a Világ-panoráma egy sokat mondó műsor Szaniszló Ferenc vezetésével. Ezt addig nézzétek míg be nem tíltják,mert szerintem nagyon határeset,aki ismeri tudja mire gondolok.
füst
2012. november 29. 10:36
Elég sanszos, hogy az öregnek igaza van. Talán, egyre többen megértik majd...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!