A Magyar Régész Szövetség Elnöksége megdöbbenve értesült arról a kormánydöntésről, amely meg kívánja szüntetni a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, és jelenlegi információink szerint funkcióit a Belügyminisztérium, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériuma között osztaná fel. Egy ilyen, szakmailag teljesen előkészítetlen döntéssel véget érne a magyar műemlékügy önálló szervezetének több mint 130 éves története, és végveszélybe kerülnének az elmúlt időszakban egyre kiszolgáltatottabbá vált régészeti lelőhelyeink is.
A még a felszínen látható, vagy kiásott, restaurált, féltve őrzött, vagy még a föld alatt rejtőző kulturális emlékeink mostantól kezdve elveszítik azt a hatóságot, amely a törvény erejénél fogva – és a Magyarország által aláírt Európai Uniós megállapodások értelmében – védelmezni és fenntartani próbálta azokat. Párhuzamosan ezzel a folyamattal zajlik a magyar múzeumok ellehetetlenítése is, amely számos értékes gyűjtemény bezárásához vezethet.
A Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt megszüntető döntésnek jelentős veszteségekkel járó következményei lehetnek:
1. A jövőben megszűnhet az örökségvédelem szakmai ellenőrzésének lehetősége. A régészeti lelőhelyek felügyeletét, védetté nyilvánítását és még számos örökségvédelmi funkciót másodfokon a Hivatal látta el. Az ásatási engedélyeket a köztiszteletnek örvendő, magas szakmai kvalitásokkal rendelkező szakemberekből álló Ásatási Bizottság javaslatára adta ki a Hivatal, illetve az időközben a helyi kormányhivatalokhoz tartozó kulturális örökségvédelmi irodák. A Hivatal megszűnésével a kulturális örökség feletti valódi szakmai kontroll vész el.
2. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal a jogszabályok biztosította hatósági szerepéből fakadóan működése során számos alkalommal ellensúlyi szerepet töltött be egyéb, nem feltétlenül a nemzeti örökség megőrzését szem előtt tartó érdekekkel szemben.
3. Komoly veszélynek látszik, hogy a kormánydöntés kapcsán szóba került különböző minisztériumok tisztségviselői a műemlékek és a régészeti emlékek védelmét megfelelő felkészültség hiányában nem fogják tudni ellátni, illetve a nemzeti örökség megőrzésének hosszú távú érdekeit könnyen felülírhatják majd rövidtávú politikai és gazdasági érdekek.