Folyamatos támadás alatt a szuverenitásunk – interjú Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel
Mi várható a soros elnökségtől az igazságügy területén? Mit gondol az uniós vitákról? Mit tehetünk Európa és hazánk versenyképességéért?
Az Etyek-Budai Frisshez kilenc, helyben engedélyezett szőlőfajtából lehet 2-4-et felhasználni, hogy végül egy borvidékre jellemző cuvée-t kapjunk – mesélt a Vinoportnak adott interjújában Kattra Imre borász az új etyeki bortípusról.
„- Térjünk most át egy másik témára. Létezik egy borkategória, amelytől különösen sokat vársz a borvidék szempontjából. Mesélnél erről?
- Az Etyek-Budai Friss története elindul, és úgy látom, lassan bekerül a köztudatba. Ennek érdekében a jövőben szeretnénk az eredetvédelmi rendszerbe is bevonni. Jelentősége van annak, hogy ez egy Etyek-Budai bor, mindkét régiónak meg kell jelennie az elnevezésben. Az első tételét én készítettem el a saját ízlésem szerint, és ennek megfelelően másoktól is az egyéni utat várom el. Az Etyek-Budai Friss egy fehér házasítás.
Kilenc, helyben engedélyezett szőlőfajtából lehet 2-4-et felhasználni hozzá, annak érdekében, hogy végül egy borvidékre jellemző cuvée-t kapjunk. Nem csak neve szerint kell frissnek lennie a bornak, fontos, hogy karakterében is hű legyen ehhez a koncepcióhoz, ennek érdekében maximum egy évig lehet forgalomban tartani. Tavaly 1000 palackot készítettem belőle. Korán, direkt ehhez a borhoz szüreteltük a szürkebarátot, a chardonnay-t, a királyleánykát, hiszen az volt a célunk, hogy egy illatos, gyümölcsös, könnyed száraz bort állítsunk elő belőle.
- Hol tart most a bor az elismerés útján?
- Az Etyek-Budai Friss már szerepel az Etyeki Borút Egyesület leírásában és az Etyek-Budai stratégiában. Az a célunk, hogy minél többen foglalkozzanak vele, általa ugyanis egy, a borvidék adottságait kihangsúlyozó, népszerű bor születhetne. Ezért is tartjuk fontosnak, hogy a palackokon a borvidék új logója is megjelenjen.”