Miért aljasság a regisztráció? 1.

2012. szeptember 20. 09:08

Egy jól működő regisztrációs rendszert rombolnánk le, és ezzel „felzárkóznánk” az Egyesült Államokat hosszú évtizedek óta feszítő, rosszul működő rendszerhez.

2012. szeptember 20. 09:08
Karácsony Gergely
Karácsony Gergely
Karácsony Gergely blogja

Az európai országok szinte mind az automatikus regisztráció hívei. A Fidesz által – tévesen – emlegetett francia példa azért helyezkedik a passzív regisztrációs országokhoz közelebb, mert 2001 óta már az új (18 életévüket betöltött) generációknak sem kell regisztrálni, amennyiben részt vesznek a kifejezetten az ő számukra szervezett állampolgári tájékoztató napon. Franciaországgal ellentétben Nagy-Britanniában folyamatos reigsztráció van, de ezt csak a több száz éves hagyományok indokolják és így is jól működik: szinte minden háztartás regisztrálni szokott (2008-ban a választásra jogosultak 97%-a).  Kanadában az éves adóbevalláson is lehet regisztrálni, és a választás napján is  be lehet jelentkezni. A regisztráció annyiból áll, hogy az adóbevalláson van egy üres négyzet (checkbox), amit be kell x-elni. Ausztráliában minden első választó automatikusan megkapja a formanyomtatványt, az előre megfizetett válaszborítékkal. A fiatalok 17 és 18 éves korukban születésnapi üdvözlőlapot kapnak a választási hatóságtól, a középiskolákban pedig egy hetes tájékoztató kampányt szerveznek. Mexikóban egyszeri regisztráció van érvényben, azonban regisztrációs kártya személyazonosításra is alkalmas, ráadásul a választási hivatal munkatársai a hagyományosan elmaradottabb vidékeken személyesen keresik fel az állampolgárokat, hogy regisztráljanak.

Látható tehát, hogy még az aktív regisztrációs országokban is minden eszközt bevet az állam, hogy minél kevesebb ember maradjon ki a választásból (Mexikóban 2005-ben 95, Kanadában és Ausztráliában 2008-ban 93, illetve 92% volt a regisztrált választók aránya). Ha már a pozitív példákat nem sikerült átvenni, akkor a negatívat sem kellene: az egyetlen demokratikus ország az ábra  baloldalán, aktív pólusban az USA. Rejtély, miért kellene ebben követni az amerikai rendszert, amely az egyik legrosszabbul működő regisztrációs rendszer a világon.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 140 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Stigma
2012. szeptember 20. 16:01
"Miért aljasság a regisztráció?" 1. Mert a választásokon kívül még előregisztrációval + regisztrációval csökkenteni a szavazók számát, ellentétes az ország demokratikus társadalmi rendszerével. 2. Mert a kormánypárt jogosulatlan választási előnyökhöz jut a többi párttal szemben, amiért az előregisztrációból + regisztrációból megtudja, hogy kik azok, akik egyáltalán választani fognak és közvetlenül azokat kedvezményezheti, teheti érdekeltté a szavatatuk megadására, ill. vegzálhatja, kedvezményektől foszthatja meg azt, akiről előre megtudta, hogy nem szavaz, azaz a fideszre sem fog szavazni.
kjkj945
2012. szeptember 20. 15:42
kerge karge
hátakkor
2012. szeptember 20. 13:09
"„felzárkóznánk” az Egyesült Államokat hosszú évtizedek óta feszítő, rosszul működő rendszerhez. " BTW az USA választási rendszer tényleg nem túl egzakt.. USA külügy nem nagyon lenne jogosult hozzászóni a magyar rendszerhez. Meg a tőke szempontjából szinte mindegy, hogy a két elnökjelölt közül ki lesz az USA elnök.
laci0011
2012. szeptember 20. 12:32
Nem csak a regisztáció aljasság,hanem a fidesz maga.1 ostoba erőszaktevő,aki még ráadásul ritka pofátlan is.Most hogy fék nélkül tombolhat a hülye nemzetidegen jogászcsürhe,már arra sem ügyel hogy épeszűnek tűnjön legalább,már az ezeréves alaptörvényt is a kukába küldi e miatt a regisztrációs katyvasz miatt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!