Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Egyetlenegy oka lehet az IMF-hiteltárgyalások elhúzódásának, hogy igazából a szándék alapján nem vagyunk jogosultak rá. Túl jók vagyunk a számaink alapján. Interjú.
„Az már nyilvánvaló, hogy ősszel nem lesz megállapodás.
Miért nyilvánvaló?
A főtárgyaló Varga Mihály is azt nyilatkozta Varsóban, hogy a tervezett szeptember helyett inkább októberben folytatódnak a tárgyalások.
Az inkább szón nagy hangsúly van. Másrészt, úgy korrekt, hogy ha leírjuk azt is: Varga Mihály nyilatkozata annak ismeretében történt, miszerint minden évben szeptember 24-től október második hetéig az IMF közgyűlése van, és akkor a szervezet delegációi sehová sem utaznak el.
A magyar kormány mit tud letenni az asztalra, hogy az IMF-elvárásokat teljesítse?
Ahogy a 2012-es költségvetés tekintetében, úgy 2013-ban is azokat a számokat, amiket vállalt, teljesíti. Kevés kormány van Európában, akár csak az elmúlt két évre visszamenőleg is, amelyik teljesíti az elvárt számokat. Ez hitelességi kérdés, és a magyar kormány eléggé elszánt ebben a kérdésben.
Azaz csökkenti az államadósságot, és 3 százalék alatt tartja a hiányt?
Igen. Fontos célnak gondolja emellett a foglalkoztatás növelését is. És átalakítja azokat az alrendszereket, melyeket az IMF az összes országban kérni szokott, hozzácsatolva a hitelprogramjához. Ezeket a magyar kormány kivétel nélkül teljesítette.
Akkor minden teljesítve van?
Erre az a válasz, hogy egyetlenegy oka lehet az IMF-hiteltárgyalások elhúzódásának, hogy igazából a szándék alapján nem vagyunk jogosultak rá. Túl jók vagyunk a számaink alapján.
Ez eléggé paradox.
A költségvetési hiányunk 2011-ben és 2012-ben nem olyan, ami az EU első hét országába sorol minket? Ha megnézzük az Európai Unió foglalkoztatási adatait a recesszió kellős közepén, akkor nem ezt mutatja?
Tíz százalék fölött van a munkanélküliség.
De az adatok a 2008-as válság előttiekkel egyenlőek. A jelenlegi foglalkoztatás 3,9 milliós, 150 ezerrel több, mint a kormányra kerülésünkkor volt. Ennek a foglalkoztatásba bevont többletnek a KSH-adatok alapján alig 35 ezer a közmunkás része.
Ha Magyarország »nem jogosult« a hitelre, mert túl jók a számaink, ahogy ön állítja, akkor azért forszírozná a másik fél is a szerződést, mert az EU valójában az IMF-követelmények keretei között szeretné megregulázni az országot?
Folynak a tárgyalások, semmi értelme ezt a folyamatot ilyen elnagyolt véleményekkel befolyásolni negatív irányba. Csak hangulatot keltenék, azt pedig nem akarom.”