Amikor az érdek moralizál

2012. szeptember 10. 08:47

A fiatal konzervatív nemzedékből még lehet baloldali értelmiségi, de nem lenne-e vajon szerencsésebb, ha megértené a kormányzás, azaz az erő természetét?

2012. szeptember 10. 08:47
G. Fodor Gábor
GFG Blog

„Van egy illúzió.

Az a feltételezés, hogy kormányozni annyit jelent, mint hogy valóra váltjuk olvasmányélményeinket.

Ez a forrása annak a nemzedéki problémának – jóllehet engem tőlük mindössze 6-7 év választ el –, hogy a korszakváltást két éve még nagy lelkesedéssel ünneplő fiatal konzervatív nemzedék tanácstalansággal, ízlés- és stíluskritikával, az elvek és a gyakorlat ütközéséből fakadó növekvő kiábrándultsággal, a nyugati elköteleződés rendre visszatérő számonkérésével fogadja »saját« kormányának lépéseit.

A gyöngeség moralizál.

Azért moralizálnak, mert nem értik.

Nem értik, hogy miért nem lehet minden nap Reagannek áldozni, 16. századi francia moralisták eszmefuttatásait követve rendbe tenni az egészségügyet, a neokonok vitáit a budai szalonokban újrajátszva válaszolni Törökszentmiklós és Fegyvernek kérdéseire, vagy idealizálni azt a polgári Magyarországot, amelynek jónéhány gesztusát ma ugyanolyan heves ellenérzéssel utasítanák el.   

S mivel nem értik, ezért vannak megzavarodva. Örömittasan üdvözlik, ha cikket szentel nekik a Magyar Narancs, ha ikonjuk számára jégkalapács-arcélt simít a HVG, ha baloldali bloggerek a jobboldal szimpatikus arcaként üdvözlik őket. Nem értik, hogy ők Orbán belső ellenzékének vannak kinevezve, de csak addig szimpatikusak, amíg gyengék, amíg nincs erő vagy hatalom a kezükben, mert azután ők is csak »azok« lesznek, »azok«, akiket gyűlölni kell.

Nem értik, és meg vannak zavarodva. Mert nincs válaszuk a »mit akarunk?« és »kik ellen?« kérdésekre. Ezért zavarodnak bele a szervilizmus útvesztőibe, anélkül, hogy tudathasadást okozna nekik, hogy egyszerre demonstrálnak az örmények igazságáért, és maradnak lojálisak az ominózus végzést aláíró főnökük mellett, nem szólítva fel őt például lemondásra.

Legalább ne a gyöngeség, hanem az érdek moralizálna. (...)

A fiatal konzervatív nemzedékből még lehet baloldali értelmiségi, de nem lenne-e vajon szerencsésebb, ha megértené a kormányzás, azaz az erő természetét?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
leech
2012. szeptember 10. 14:12
Gabriella ! Nagyon jól meg voltunk /vagyunk/ nélküled tudod árulók nem kellenek , se itt , se ott ! Úgyhogy húzz el a repedt ....ba ! Nem kellesz .
balint60
2012. szeptember 10. 12:29
GFG szemlátomást nem tudja túltenni magát kőszegi élményein és immár harmadik írásában savazza az Orbán-rendszert konzervatív oldalról bírálni merészelő fiatalokat. Míg első írásában még csupán a "kádárizmus szellemét" megjelenítőnek bélyegezte az ifjó konokat, most már eljut odáig, hogy már jövendő baloldali értelmiségként vizionál róluk. Gondolkodásába nem fér bele, hogy konzervatívnak lenni nem egyenlő a szolgalelkű mindent-támogatóval és legfőképpen nem jelenti a saját józan ész használatát, ill. annak eredményeképpen megfogalmazott kritikát. A kizárólag "barát-ellenség" végletében történő gondolkodás a megszállottak és fanatikusok sajátja. E gondolat "eredményességéről" pedig hazánk történelmének számtalan tragikus szakasza adott példát.
tarackos
2012. szeptember 10. 10:38
Így van Gábor, sajnos az ifjú konok nem értik, hogy feltételek és kétségek nélkül bízni és szolgálni kell az elsőtitkár elvtársat ahogy te is teszed! Meg Borókai. Hiszen aki kételkedni mer az a végén ballib lesz mert egy jobber nyilván szervilis módon a pokol bugyraiba is követi urát nyilván mert beleragadt a szőrös valagába. Az előző posztban még nemzeteztél most meg már választ várnál arra kik ellen. Azaz úgy nemzetezel, hogy közben a nemzet egy részét ellenségként kezeled akárcsak az elsőtitkár elvtárs és feltétlen hívei akik mindenkit útálnak széles e világon. Hiszen ma is erős az ellenség írta volt Sinkovics elvtárs. Talán a jobb kormányzást kellene forszíroznod nem pedig elhallgattatni a kritikát mint az MTVA. Mert attól ha nem mondják még mindenki látja milyen ez a nemmegszrítós, recessziós, nemzetközi botrányos módi...
Antigoné
2012. szeptember 10. 10:10
Úgy látom, elég sokan félreértették a fenti írást. A teljes cikket is olvasva belátom, nem könnyű felfejteni minden rétegét, de fő célja - szerintem - a fiatal konzervatívok felrázása és szembesítése a realitásokkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!