E.ON és a közjó

2012. augusztus 30. 07:18

Az energetika különleges ágazat, s ebben nem született közös uniós politika, és így mindenki a saját alkuját igyekszik megkötni a legfontosabb beszállítókkal, a saját nemzeti érdekeinek megfelelően.

2012. augusztus 30. 07:18
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„De ha nem is lennének új kihívások, akkor is teljesen világos, hogy az energetikai biztonság minden nemzetgazdaság működőképességét alapvetően meghatározó tényező. Rövid távú költségvetési érdekek alapján tehát az ágazat privatizációja eleve felelőtlenség. Az energetika ráadásul olyan ágazat, amelynek fejlesztési irányai hosszú távra beprogramozzák egy gazdaság fejlődését. Vagyis egyáltalán nem mindegy, milyen érdekek mentén folyik a korszerűsítés. Ne tessék félreérteni! Egyáltalán nem gondolom, hogy az E.ON német vállalat rosszat akarna Magyarországnak. Sőt, meggyőződésem, hogy ezúttal végre a jó oldalon állunk a német szövetségesekkel az unióban, és meg kell becsülnünk a bizalmukat.

Az energetika azonban különleges ágazat, s ebben nem született közös uniós politika, és így mindenki a saját alkuját igyekszik megkötni a legfontosabb beszállítókkal, a saját nemzeti érdekeinek megfelelően. Németországnak viszont törvényszerűen más érdekei vannak az orosz Gazprommal kötött üzletekben, mint nekünk, magyaroknak. Ráadásul tudjuk, hogy a Gazpromnak nagy gondjai lesznek az európai értékesítéssel az évtized második felére a palagáz miatt, vagyis éppen akkor, amikor a magyar hosszú távú szerződések is lejárnak. Nagyon észnél kell tehát lenni annak érdekében, hogy egyrészt le tudjuk nyomni az árakat, másrészt ne veszélyeztessük az ország ellátásának biztonságát, amelyben a belátható jövőben meghatározó szerepe lesz még az orosz földgáznak. Ehhez viszont bővíteni kell az alternatív nyersanyagforrások körét, új vezetékeket kell építeni a szomszédainkkal közösen, vagyis mindez olyan regionális együttműködést igényel, amelyről csak a magyar állam tud tárgyalni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tommybravo
2012. augusztus 30. 13:48
"- 280 Md forint a mai viszonyok között olyan 16 milliárd forintBA kerül évente." Mármint ennyi a kamatköltsége 6%-os állampapír hozammal számolva.
Selamat
2012. augusztus 30. 13:14
A nemzetet közvetlenül érintő szolgáltatások egyikét sem lett volna szabad kiárusitani. Aki ezt megtette a saját népét árusitotta ki. Most már késő, igy nem maradt mást, mint hogy a stratégiailag legfontosabb szolgáltatásokat újból vissza kell vásárolni. Akinek ez nem tetszik, nyugodtan nyávogjon továbbra is. Más már úgy sem maradt számára, hagyni kell, nyugodtan nyavalyogjon továbbra is.
brabant89
2012. augusztus 30. 11:50
Itt a cikk úgy szerepel, mint Szajlai Csaba írása, a Magyar Hírlap cikk alatt viszont a Szalontay Mihály név áll. A két személy ugyanaz?
birkakaka
2012. augusztus 30. 11:42
Nos ha mondjuk levennék a sok sallangot meg az áfát is csökkentenék az áramszámlákon akkor máris felére csökkenne az összeg!Végre azt fizetnénk amit elis használtunk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!