„Vannak politikusok, akik máris sokallják Brüsszel hatalmát, szerintük a válság elhúzódásáért az eurokraták felelősek. Mások szerint éppen a nemzeti politikusokkal van baj, mert nem hajlandók többet feladni a befolyásukból. Ön mit gondol?
Egy hegyet is több irányból lehet megmászni, vagyis érthető, hogy különféle válságkezelési stratégiák vannak. Ezt az ország helyzete szabja meg. De hangsúlyozom: Európára mindenképp szükségünk van. Két okból is: egyrészt ez a béke záloga, soha ilyen hosszú ideig nem volt még béke Európában. Aki ezt nem érzi elég erős érvnek, annak ajánlom, hogy keressen fel néhány katonatemetőt. Egy fiatalnak ma is lehet sok problémája, de attól biztosan nem kell tartania, hogy 26 évesen csatamezőn éri a halál. Másrészt Európa csak egységesen tudja felvenni a versenyt Kínával, Indiával vagy az Egyesült Államokkal. Csak így tudjuk hatékonyan képviselni az itt élők érdekeit az olyan nagy kérdésekben, mint a klímaváltozás, a bevándorlás vagy a megújuló energiák. Dánia vagy Magyarország egyedül nem tud labdába rúgni.
Ön szerint is túl sok hatalma van Brüsszelnek?
Nem, semmiképp. De érdemes lenne áttekintetni, hogy pontosan miért kell felelnie Brüsszelnek. Valószínűleg nem minden kérdést, amit ma Brüsszelből szabályoznak, kell ott kezelni. Akadnak viszont olyan területeket, amelyeket erősebben kell szabályozni: ide tartoznak a pénzügyi és gazdasági kérdések.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök időnként hevesen bírálja Brüsszelt, saját bevallása szerint szabadságharcot folytat. Részben ennek hatására Magyarországon is nő az unióellenes érzület. Ez nem aggasztja a CDU vezetését? Elvégre testvérpártról van szó...
Az én nézetem szerint a magyar miniszterelnök kijelentései inkább reakciók azokra a kritikákra, amelyeket az ország az utóbbi időben kapott. Ez a védekező stratégia része. A Fidesz az Európai Néppárt tagja, és mint ilyen, számíthat a szolidaritásunkra. Ám a szolidaritás nem azt jelenti, hogy mindent kritika nélkül támogatunk. Az embernek természetesen meg kell védenie magát, de néha érdemes másra is hallgatnia, és nyitottnak kell lennie a párbeszédre is.