„Úgy tűnik, a helyzet súlyosabb az egyszeri botlásnál: a fideszes képviselő komolyan gondolja mondandóját.
De mit is? Ezt nehéz kibogozni, márpedig minden külpolitikai stratégia első feltétele a közérthetőség.
Az első kérdésre adott válasz ugyanis nem hagy kétséget a vízió felől.» Egész pontosan azt mondta, hogy a revízió elkerülhetetlen, és erre akár nyolc év múlva sor kerülhet. Felelőtlen nagyotmondás volt, vagy komolyan gondolta?- Teljesen komolyan gondoltam« majd kicsivel odébb: »Én egyáltalán nem beszéltem határrevízióról, arról beszéltem, hogy ki kell mondani, hogy ez egy szégyenteljes, igazságtalan békediktátum volt, amelyet felül kell vizsgálni.« A két állítás között akkora szakadék van, hogy oda egy teljes román páncéloshadosztály bele lehetne temetni.
Magyarországon ugyanis talán Bauer Tamáson kívül senki nem gondolja, hogy a trianoni szerződés igazságos volt, de ennek felülvizsgálatát - azaz revízióját - komolyan vehető emberek nem hangoztatják. Például azért sem, mert akkor rögtön belebotlunk a Kőszegi Zoltán által kerülni igyekezett kérdésbe.» Nem akarok fegyverkezési vagy hadi kérdésekben véleményt nyilvánítani, mert nem vagyok szakértő, de úgy vélem, belátható időn belül Európa sorsának alakulásában nem a fegyverek és a katonai erő fog dominálni.«
Az állítás második részét brit tudósok már régen bebizonyították, de az elsőre érdemes kitérni. Ha a trianoni szerződés revíziója elkerülhetetlen (ami, tudjuk a bécsi döntésekből, a gyakorlatban területek visszacsatolását jelenti), ugyan miért pirulunk a fegyveres konfliktus felvetésének lehetőségétől? Viszonylag kevés olyan eset volt a világtörténelemben, amikor egy állam önként és dalolva lemondott területeiről. Ugyan a részleges revízió után 1940-ben nem azonnal tört ki háború, de az 1944. augusztus 23-i román átállást döntő részben Észak-Erdély visszaszerzése motiválta. Az eredmény: véres magyar-román harcok a fronton, magyarellenes pogromok a román államhatalom erdélyi visszatérte után - olyan mértékűek, hogy a szovjetek kénytelenek voltak katonai közigazgatást bevezetni.”