A „Jobbkéz” anatómiája

2012. július 18. 14:57

Kétségtelen, hogy a matolcsyzmus bizonyos értelemben egy gazdaságpolitikai „kísérletnek” tekinthető, ami természetes módon éles reakciókat vált ki.

2012. július 18. 14:57
Csery Péter
NOL

Talán soha annyira ellentmondásos személyiség nem irányította még a magyar gazdaságpolitikát, mint Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter tevékenységének megítélése – finoman szólva is – vegyes képet mutat. Mindazonáltal a kritikaözön ellenére azt láthatjuk, hogy Orbán Viktor rendre kiáll minisztere mellett, s hiába vizionálta már oly sokszor a sajtó, nem távolította el tisztségéből. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a Matolcsy által folytatott gazdaságpolitika nagyon is közel esik Orbán elképzeléseihez, vagyis közelebb járunk az igazsághoz, ha a »matolcsyzmust« az »orbánizmus« gazdaságpolitikai leképeződésének tekintjük. Nem azt állítjuk, hogy Matolcsy ne lenne autonóm politikai szereplő, csupán azt hangsúlyozzuk, hogy a nemzetgazdasági miniszter és a miniszterelnök közötti igen erős kötőerő a hasonló gondolkodás és az elméleti kiindulópontok azonosságából ered. Amikor pedig a »Matolcsy-jelenséget« szeretnénk értelmezni, akkor pont ezekre az elméleti alapvetésekre kell fókuszálnunk. (...)

Kétségtelen, hogy a matolcsyzmus bizonyos értelemben egy gazdaságpolitikai »kísérletnek« tekinthető, ami természetes módon éles reakciókat vált ki. A probléma az, hogy ezek a reakciók a magyar hagyomány »fogságában« születnek, nélkülözik a megismerés igényét, és kimerülnek abban, hogy megvitatásra alkalmatlannak nyilvánítanak minden olyan kezdeményezést, amely valamilyen formában a hagyomány megtörésére irányul. A magyar vitakultúrának pedig ezen a ponton van igazi lemaradása, hiszen Nyugaton éppen azért érlelődhetnek ki igazi megoldások, mert bármi vita tárgyává tehető.

A matolcsyzmus és tágabb értelemben az egész orbáni politika arról szól tehát, hogy lehetséges-e a hagyományokkal szemben kormányozni, hiszen az »ország újjászervezésének« projektje, a régi problémák új megközelítése mind-mind a hagyományok megtörésére irányul. Némileg paradox módon, de a történelmileg rögzült rossz gyakorlatok és zsigeri reakciók felülírásának tekintetében a második Orbán-kormány épp a Nyugat felé igyekszik közelíteni az országot. Igaz ezt a törekvést aligha tekinthetjük világos és konzisztens folyamatnak, hiszen ellentmondások sokasága övezi, ami megfelelő táptalajt biztosít azon ellenzéki kritikáknak, amelyek szerint Magyarország és a Nyugat között nem, hogy csökkent, hanem nőtt a távolság az elmúlt két évben.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2012. július 18. 18:14
Azért a Népszabadságtól nem vártam többet....
kgy
2012. július 18. 16:38
Érdekes írás, nem a megszokott vagdalkozások sorozata, hanem valamiféle rendezőelv mentén értékeli a kormány stratégiának látszó tevékenységét, ami a felületes szemlélő számára valóan esetlegességek sorozata. Mit lehet a fentiekből kiolvasni a jövőt illetően, (vagy a múltat illetően?)hát nem sokat...
trespass
2012. július 18. 16:17
Akár jogos is lehetne a cikkíró felvetése, de.... Hajlandó lennék nagyon szívesen empátiával és a megértés szándékával vizsgálni matolcsy tvékenységét, ha látnék benne konzisztenciát, átgondoltságot, struktúrát és mindez kellően, logikusan meg lenne fogalmazva, tudnám mit, miért tesznek, mondanak. Sajnos nem ezt látom, nem ez történik. Amit látok azok ötletszerű, koherencia nélküli, sokszor értelmetlen lépések zavaros magyarázatokkal, olykor hazugságokkal indokolva és a következmények figyemen kívül hagyása illetve eltúlozása. A gazdaságpolitikai kisérletezés nem ördögtől valö, ha azt legalább sok szakemberrel összeülve modellezik elöször, megpróbálnak hatástanulmányt készíteni és ha már bevezetik, akkor a világgazdaság hatásait is belekalkulálják, kidolgoznak cselekvési alternatívákat a megváltozó piaci helyzetekre. Mivel ezeket nem látom, tapasztalom két lehetőség van: vagy a kommunikáció szar, vagy ez nem egy "kitalált" kisérlet. Esetleg mindkettő.
kjkj945
2012. július 18. 16:03
csernol a balkéz már adott 22 000 000 000 000-ot
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!