Nem hiszi el, mire használták a köztársasági elnök dolgozóasztalát!
Egy ütős délelőtt a Sándor-palotában.
Az MTI által megkérdezett politikai elemzők egybehangzó véleménye szerint a pártok felettiségét hangsúlyozta Áder János azt követően, hogy az Országgyűlés szerdán államfővé választotta. Kumin Ferenc úgy látta, a köztársasági elnök az egész nemzetet, annak minden társadalmi csoportját egyként képviselő államfő képében jelent meg.
Pártok- és politikai oldalak felett állóságát hangsúlyozta Áder János azt követően, hogy az Országgyűlés szerdán államfővé választotta – állapították meg egybehangzóan az MTI által megkérdezett politológusok.
Kumin Ferenc, a Századvég Alapítvány vezető elemzője elmondta, voltak ugyan olyan találgatások, amelyek szerint Áder János – az eddigi gyakorlatot követve – a parlamenti voksolást követően rögtön ismerteti köztársasági elnöki programját, ám ő ehelyett azt választotta, hogy „bizonyos értelemben újrapozícionálja magát”. Mint mondta, érthető Áder Jánostól, hogy ezt a rendkívül nagy érdeklődéssel övezett eseményt erre a célra használta fel, hiszen programja ismertetésére még számos fórum, így például hivatalba lépése is alkalmat teremthet.
A Századvég munkatársa szerint Áder János most azt látta fontosnak, hogy az egész nemzetet, annak minden társadalmi csoportját egyként képviselő államfő képében jelenjen meg. Számára ez fontos feladat, hiszen még a megválasztása előtt az volt a személyét illetően a leggyakrabban elhangzó kritika, hogy túlságosan ahhoz a jobboldalhoz kötődik, amelynek képviseletében évtizedek óta politizált – tette hozzá Kumin Ferenc.
Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője szerint Áder János beszéde tipikus államfői székfoglaló volt sok közhellyel és gesztussal. Úgy látja, utóbbiak közül különösen figyelemre méltó, hogy az új köztársasági elnök Göncz Árpádot idézte, amikor úgy fogalmazott: „első szavam a köszöneté”. Juhász Attila szintén azt emelte ki, hogy Áder János az államfői intézménnyel kapcsolatos elvárásoknak felelt meg, amikor a „Fidesz által meghirdetett konszolidációs szándéknak megfelelően” nyitottságát hangsúlyozta minden politikai oldal és társadalmi réteg felé. A Political Capital elemzője szerint Áder János ezzel pártpolitikusi mivoltát és közvetlen elődje, Schmitt Pál szerepfelfogását ellensúlyozta, aki már első megnyilvánulásaiban is a kormányoldal motorjaként határozta meg magát.
Filippov Gábor, a Magyar Progresszív Intézet elemzője nem tért el a többi elemzőtől abban, hogy Áder Jánosnak szerinte is az volt a célja, hogy pártok felettiségét és konszenzuskeresését hangsúlyozza újonnan megválasztott államfőként. Az elemző szerint a kiegyezésre utalt Áder János beszédében Deák Ferenc említése, illetve további, a „baloldali és liberális érzelmű választók számára is nagyra becsült nevek”, például József Attila és Göncz Árpád tiszteletteljes említése. Filippov Gábor ugyanakkor megjegyezte, Áder János beszédének volt egy olyan pontja, amelyben saját politikai oldalának tett gesztust azzal, hogy a külön magyar út fontosságát hangsúlyozta, illetve az új alaptörvény „egyetemes erényeit” dicsérte. Filippov Gábor is kitért arra, hogy Áder János első beszédében Schmitt Pállal ellentétben nem tett említést a törvényhozáshoz való viszonyáról, inkább a magyar nemzettel és hivatalával, valamint a demokráciával szembeni alázatáról beszélt.