Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
A kalózpártokat nehezen lehet elhelyezni a klasszikus politikai palettán. Amolyan XXI. századi radikális liberalizmus ez, mely már máshol húzza meg a szabadság és annak ellenfelei közötti határvonalat.
„De mit akarnak a kalózok, és kik támogatják őket?
Globális szabályozást alakítanának ki az információs társadalomra; módosítanák a szerzői jogok rendszerét, szabadabbá téve a tudás, a kultúra és az információ áramlását; a társadalom legrosszabb ellenségeinek tartják a magánmonopóliumokat, ezért csökkentenék a szabadalmak szigorát; s kiállnak az egyéni szabadságjogok és személyes adatok védelme mellett. A német Kalózpárt a közvetlenebb demokráciát, a kormányzat átláthatóságát, az állampolgárok által ellenőrzött közigazgatás megteremtését is propagálja.
A kalózpártokat nehezen lehet elhelyezni a klasszikus politikai palettán. Amolyan XXI. századi radikális liberalizmus ez, mely már máshol húzza meg a szabadság és annak ellenfelei közötti határvonalat. Nem véletlen, hogy Európa legfejlettebb, high-tech környezettel és posztmodern társadalmakkal rendelkező országaiban jelentek meg a digitális kalózok. Az információs társadalom ügyei most már nem állnak meg a virtuális világ határán, hanem a valódi életben is képviseletet igényelnek maguknak.
S hogy kik képviselik őket? Tanulságos jelenet volt, amikor a berlini városházán összeállt egy fotóra a 15 újdonsült kalóz képviselő: egy csapat borostás, copfos, szemüveges, kapucnis pulóveres fiatal a vörös szőnyeggel borított lépcsőn. A német kalózok arcai huszonéves, kora harmincas, főleg műszaki értelmiségiek. A kalózok olyan rétegeket tudtak megszólítani, akik már rég elégedetlenek voltak a politikai kínálattal, illetve nem is érdeklődtek a közélet iránt. A 35 alatti nemzedéknek Nyugaton (s egyre inkább hazánkban is) más problémáik, céljaik és követeléseik vannak, mint az idősebbeknek. Fizikai és virtuális határok nélküli világban élnek, ahol megszokták, hogy minden elérhető és letölthető, s számukra a személyes szabadság biztosítása a legfontosabb az ellenőrzésre törekvő állammal és globális vállalatokkal szemben.
A cyberpunk romantika mellett azonban jogosak a kételyek, hogy egy kalandorok, netcelebek, ifjú amatőrök, idealisták és szent bolondok által fémjelzett mozgalom mihez kezd a megugrott népszerűséggel és a politikai küzdőtérre való belépéssel. A megszűnőfélben lévő német szabad demokraták az online tömegek zsarnokságát látják a kalózokban, a szocdemek és a zöldek pedig a fiatal választók elvesztésétől tartanak - joggal. A 30 alatti német választóknál már a Kalózpárt a legerősebb, még a CDU-t is megelőzve.”