Aggódik Brüsszel a moldovai népszavazás eredménye miatt
Tovább lebeg kelet és nyugat között Moldova. Az EU vasárnap szembesült az orosz befolyás erejével, amely a szombati grúziai választáson is megmutatkozhat majd.
Ha a probléma azonosítása ennyire hamis, akkor a megoldás sem lehet túl hiteles. Nem is az.
„A Kapitalizmus blog nem ellensége a közvetlen demokráciának, sőt, értelmes felvetések esetén támogatnánk, hogy minél több kérdés helyi szinten dőljön el. Ám a feltételes mód azért indokolt, mert a népszavazással eddig, a megboldogult Magyar Köztársaságban (1989-2011) leginkább néphülyítő, populista módon éltek, ellenzéki vagy totál kiszorult pártok jéghidegen kalkulálva használták fel a jónépet saját pozícióik erősítésére.
De legyünk most jóhiszeműek, tegyük fel, hogy az LMP-től (és a hozzájuk csatlakozott Szolidaritástól, DK-tól, MSZP-től, Jobbiktól és SZEMA-tól) távol áll az ilyesmi, és valóban a feltett kérdésekben kívánnak érdemi változást. Akkor sem jobb a helyzet: a balos ellenzék azzal támadja a másképpen balos kormányt, hogy összezagyválja a kormány egész pályás demokrácia-ellenes közjogi letámadását azzal a néhány szükséges, kiadáscsökkentő, racionalizáló, távolról akár piacbarátnak is kinéző lépéssel, amelyet bármely reformkormánynak már régen el kellett volna fogadnia.
Nem egyszer írtunk már arról, hogy vállalhatatlannak tartjuk a Fidesz-rezsim szabadpiac- és jogállam-ellenes működését. Sok területen azonban - nyilvánvaló külső kényszerek hatására - kétségkívül szükséges lépéseket tesznek meg, amelyeket kiiktatni a legfelelőtlenebb, ostoba populizmus volna.”