Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A Süddeutsche Zeitung írása szerint Magyarországon már kezdik felfogni, hogy az Európa-ellenes, nacionalista politika mellékvágányra vezet. A német lap beszámolt Volker Beck zöldpárti képviselő kezdeményezéséről is, aki állásfoglalást kért a német kormánytól Magyarország ellen.
A Süddeutsche Zeitungban Cathrin Kahlweit a magyar kormány Brüsszelbe küldött válaszleveléről megjegyezte, hogy az engedmények és ragaszkodások keveréke, egy olyan beleegyezés, amelyben ugyanakkor utalnak az ország hagyományaira is. A német lap szerzője a Bizottság irányába tett szokatlan diplomáciai meghajlásnak nevezte a levelet. Hozzátette, hogy nem egy ellenséges lépés, de ugyanakkor nem is megalázkodás, hanem magyar szempontból egy okos számítás. Már nem lehet azzal vádolni a kormányt, hogy nem akar beszélni, ráadásul amíg a Bizottság kiértékeli a levelet, addig a kormány tud tárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal, akinek a pénze szerinte létfontosságú – idézi Kahlweit írását a Médianéző. A szerző kijelentette, hogy Magyarországon kezdik felfogni, hogy az Európa-ellenes, nacionalista politika mellékvágányra vezet. Hozzátette, hogy ez bosszanthatja Orbán Viktort és követőit, de az ellenzéknek alkalmat nyújt, hogy tízezreket mobilizáljon.
Cathrin Kahlweit másik, keddi írásában arról is hírt adott, hogy Volker Beck és a zöldpárti frakció arra kérte a német szövetségi kormányt, hogy foglaljon állás a demokratikus jogok magyarországi korlátozásával kapcsolatban. Megjegyezte, hogy a képviselő üdvözölte a kötelezettségszegési eljárások megindítását. Beck szerint Orbán Viktor nem akarja átgondolni az alkotmánymódosítás lehetőségét: kijelentette, hogy az EU-nak új eszközökre van szüksége, hogy reagálni tudjon az olyan helyzetekre, mint Magyarországé – emlékeztetett a Süddeutsche Zeitung.